Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

 Dünyada cupcake ve macaron savaşı yaşanıyor. Amerika’da cupcake önde giderken Avrupa’da macaron ağırlığını koymuş vaziyette. Bence ikisinin de yeri ayrı, birbirine rakip olabilecek ürünler değiller. Bir karşılaştırma yapmak yerine bugün macaron hakkında yazmak istiyorum.

 Macaronun çıkışı hakkında elde net bir bilgi olmasa da orijininin Fransa olduğu kabul ediliyor. Larousse Gastronomique ye göre Fransa’nın orta kesiminde yer alan Cormery kasabasına yakın bir yerde ortaya çıkmış. Bir rivayete göre ise 16 yy’da İtalya’dan Fransa’ya gelmiş.

IMG_6506

 1830 yıllarda macaron yarım beze üzerinde reçel, baharat ve likör içeren şekliyle servis edilirmiş. Paris macaron’u adını alıp günümüz macaronu halini alması 1930 yılında Pierre Desfontaines iki macoronu bir dolgu malzemesi ile birleştirerek Pâtisserie E. Ladurée müşterilerine sunması ile ortaya çıkmış. Bugün Ladurée 19 ülkede şubesi olan ve günde onbeşbin macaron satan bir zincire dönüşmüş.

IMG_6505

 Fransa’da macaronlar bölgesel farklılıklar gösterebiliyor. Montmorillon şehrinde 150 yıldır aynı tarif kullanılarak macaron üretiliyor ve bu şehirde bir macaron müzesi bulunuyor. Ameins’de, Macarons d’Amiens adı altında 1855’ten bu yana macaron yapılıyor. Yuvarlak, küçük bisküvi benzeri macaronda badem ezmesi, mevye ve bal kullanılıyor.

IMG_6482

 Gelelim Ankara’ya ve Macarons D’Antoinette. Turan Emeksiz Sokak üzerinde yer alan Macarons D’Antoinette oldukça küçük bir mekanda büyük işler başaran bir işletme. Başarılı dekorasyonu ile bir butik Paris cafesi havası yaratılmış. Tavanı alçak olmasına rağmen hiç rahatsız etmiyor. Çalışanlar oldukça güler yüzlü ve yardımsever.

IMG_6478

 Mönüsünde macaron dışında tatlılar, kurabiyeler ve çörekler ile kahve seçenekleri mevcut.

IMG_6480

 Macaronlar günlük olarak hazırlanıyor. Toplamda 30 çeşit macaron olmasına rağmen günlük olarak 12 çeşit macaron sunuluyor, bittikçe yerine yenileri yapılıyor. Ben en çok bitter çikolata, fıstık, ahududu, bitter vişne ve çilekli macaronları sevdim. Bezenin gevrekliği ve dolgu malzemesinin yoğunlulu ile macaronlar ağzımıza layıktı.

IMG_6487

 Kahvemizin yanında ılık elmalı tarçınlı tart ile şefin spesiyalini tercih ettik.Ilık elmalı tarçınlı tart şansıma fırından yeni çıktığı gibi servis edildi. Elmalar tam kıvamında pişmişti, kuru üzümler boldu, tart hamuru lezzetliydi. Tek eksiği damakta tarçının lezzetinin çok geride hissedilmesiydi. Ben tarçını elmalı tarta çok yakıştırdığım için tartta daha yoğun bir tarçın aroması arıyorum. Öğrendiğim kadarıyla tarttın içini hazırlarken kabuk tarçın kullanıyorlarmış pişmeden önce kabuk tarçınlar çıkarıldığı için tarçının aroması tarta daha az geçmiş olabilir.

IMG_6486

 Şefin spesiyali bitter çikolata ile hazırlanmıştı. Yoğunluğu ve lezzeti ile beni büyüledi diyebilirim.

 Brownie’lerini tatmadım ama browniede Belçika’dan getirdikleri çikolataları kullandıklarını söylediler, taze meyveli tartları çok güzel gözüküyordu aklımda kaldı. Tatlılar dışında bir de hotdog olduğunu öğrendim karamelize soğan ile servis ediliyormuş lezzetli olacağını düşünüyorum.

6601

 Önemli bir not: Macarons D’Antoinette tüm ürünler günlük olarak hazırlanıp tüketildiği için akşam saat 18:00’den sonra 2,5 TL yerine 1,5 TL.

Ayrıca, üzülerek belirteyim ki size yukarıda bahsettiğim pastaların üretimini durdurmuşlar (17 Haziran 2014).

 Macarons D’Antoinette Tepe Prime’a bir kiosk açmış sadece makaron ve kahve servisleri varmış. Take-away olarak hizmet veriyorlarmış.

 Adres: Turan Emeksiz Sk. No: 7/24 Çankaya – Ankara

Tel: 312. 467 3050

Web: http://www.macaronsdantoinette.com