Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

IMG_1565Osmanlı Küşnemecisi, yaklaşık bir yıl önce açılmış. Kısa bir süre içerisinde yaptığı lezzetli kebaplar ile adını sıkça duymaya başlayınca ben de ziyaret etmeye karar verdim. Sahibi Urfalı, ustalar da Urfa’dan gelmiş. Etler ve billuriye de Urfa’dan geliyormuş.

IMG_1556Mönüsünde her türlü kebap çeşitleri yanı sıra terbiyeli ve terbiyesiz ayrımı altında dana – kuzu küşneme, tavuk, hindi, çöp ve kelebek şiş yer alıyor. Terbiyeli ve terbiyesiz ayrımının altında acılı ve acısız oluşu yatıyor. Aslında her ikisinde de etleri terbiye ediyorlar. Peki nerde benim terbiyesiz küşnemem.

IMG_1557Masama geçtikten sonra soğan salatası, nane, maydanoz ve soğandan oluşan yeşillikler ile nar ekşili mevsim salatası servis edildi. Etlerin tadını almak adına hiç salata işine girmedim. Ben yarım porsiyon ciğer ile başladım. Ciğer kuzu ciğer ve Urfa işi. Urfa’ya özgü lavaş ekmeği ile servis edildi. Lavaş soğuk geldi, sonra fark edip sıcak olanı ile değiştirdiler. Zaten gözümde lavaş yok ben ciğere konsantre olmuşum. Ciğer kuzu ciğeri olduğu için yumuşacık, ustam tam kıvamında pişirmiş afiyetle yedim.

IMG_6293Ardından dana küşneme ??? ve tavuk şiş yarımşar porsiyon olarak servis edildi. Ben aslında kuzu küşneme yemek istiyordum fakat kalmadığı için danaya razı oldum. Etler Urfa’dan geldiği için bitince yapacak bir şey olmuyor.

 Küşneme koyunun omurgasının iki yanından çıkıyor. Dananın küşnemesi olmuyor. Dananın bonfilesi oluyor. Sinirsiz olduğu için oldukça yumuşak bir et. Terbiye edilmesine bile gerek kalmıyor. Bize servis edilen dana küşneme terbiye edilmişti sulu suluydu tam kıvamında pişmişti. Benim kişisel tercihim her zaman terbiyesiz etten yanadır. Hele hele antrikot ve küşneme sadece mangalda meşe odunu ateşinde pişmelidir. Parmaklarınızı yersiniz.

IMG_6296Tavuk şiş içi ve dışı aynı oranda pişmiş ve bütün suyu içinde kalmıştı. Terbiyesini ve lezzetini mükemmel buldum. Pilav ve közlemiş domates ve biber ile servis edilen şişler harikaydı.

IMG_6300Yemek üzerine billuriye istedim. Billuriye Urfa’dan geliyormuş. Bazı tatlılar yola dayanmıyor, tatlı uzun yoldan gelmiş olmasına rağmen güzeldi. İçi bol ve iri çekilmiş Antep fıstıkları ile dolu ve sade yağın aromasının da hissedildiği başarılı bir tatlı olduğunu söylemek isterim. Billuriye bir Halep tatlısı. Tepsi tabanına bütün olarak döşenen kadayıfın üzerine bol miktarda çekilmiş Antep fıstığı serpilip üzerinin ufalanmış kadayıf ile örtülmesi ve sonrasında sade yağ ile pişirlmesi ile yapılır. Ocakta çift taraflı pişirme sonrası şerbetlenir.

 Urfa’da kaçak çay tabir edilen güneyden gelen çay ile demlenen çayın keyfi bir başka oluyor. Yemek üzerine iki bardak kaçak çay içtim.

 Kuzu küşneme 27.50 TL, dana küşneme 22 TL, tavuk şiş 13 TL, ciğer 13 TL, çöp şiş 17 TL, billuriye 7 TL.

 Adres: Yıldızevler Mh. 4. Cd. 19/B (Sancaktepe Parkı Karşısı) Çankaya – Ankara

Tel: 312. 442 7575

Web: http://www.osmanlikusnemecisi.com/