Tags

, , , ,

Gönül Bahçesi, Antalya’nın 26 kilometre dışında Geyikbayırı Köyü yolu üzerinde gözleme, bazlama, katmer yapan ve kahvaltısı ile meşhur bir yer.

 Geyiklibayır köyü, doğal ve tarihi sit alanlarına bir kilometre uzaklıkta, Termessos dağlarının yamaçlarında kurulmuş bir köy. Köyden bir patika ile yirmi kilometre uzaklıktaki Termessos Milli Parkı’na ulaşılabiliyor. Köy yolu üzerinde birçok gözlemeci yer alıyor. Antalyalılar hafta sonları dinlenmek ve kahvaltı yapmak için buraya akın ediyorlar.

Biz de güzel bir pazar günü kahvaltı yapmak için Gönül Bahçesi’nin yolunu tuttuk. Gönül Bahçesi ağaçlarla çevrili bir bahçe. Bu bahçenin içerisinde farklı yüksekliklerde ağaç evler var. Bir ağaç eve çıkıp oturuyorsunuz ardından gelip siparişlerinizi alıyorlar.

Çok kısa bir süre içerisinde yer sofrası donatıldı.

Mangal üzerinde bir demlik çay getirildi. Mangal kömüründe yavaş yavaş çayımız demlendi.

Gönül Bahçesi’nin bazlaması meşhurmuş. Önceden pişirdikleri bazlamayı ortadan ikiye kesilip içine rendelenmiş kaşar koyup ısıtıp getiriyorlar. Bazlamanın üzerine tereyağını koyduk. Üzerinde erimiş mis gibi tereyağı, içinde erimiş kaşar ile ortaya muhteşem bir lezzet çıktı.

Gözlemelerimizi ıspanaklı, beyaz ve kaşar peynirli olmak üzere iki çeşit söyledik. Ben uzun zamandır bu kadar güzel bir gözleme yediğimi hatırlamıyorum. Özellikle ıspanaklı gözlemeye bayıldım, yemeye doyamadım.

 Köyde doğal ortamda beslenen tavukların yumurtalarından hazırlanan sahanda yumurtalarımız da aynı şekilde çok lezzetliydi.

Reçel olarak turunç reçeli ve incir reçeli geldi. İki reçelde kendi imalatlarıymış. İncir reçelini kuru incirden yapmışlardı. Ben kuru incirden yapılan reçelden pek keyif almadım. Asıl can alıcı reçel turunç reçeliydi. Tadıyla, gevrekliğiyle ve görselliği ile dört dörtlüktü.

Kahvaltıda sunulan patlıcan salatası,

acılı ezme,

domatesi salatalık, yeşil biber, yine kendi imalatları olan kuru sele siyah zeytin, taze beyaz peynir, yoğurt ve kocaman bardaklarda sunulan taze portakal suları hepsi çok başarılıydı. Kahvaltıdan büyük bir keyif aldığımızı söylemek isterim.

 Dört kişilik bu kahvaltı için 67 TL hesap ödedik.

 Adres: Geyikbayırı yolu üzeri – Antalya                                                      Tel: 0 533 340 0717

Advertisements