Tags

, , ,

 Değerli Dostlar,

 Bugün sizlere Mezzaluna’dan bahsedeceğim. Mezzaluna üzerine çok yazıldığı için ben yazmayı düşünmüyordum ama son yemeğimizin ardından yazma kararı aldım.

 Mezzaluna, İtalyanca “yarım ay” anlamına geliyor. Aynı zamanda mezzaluna iki tarafından tutulan eğimli bir tür bıçak. Tek veya çift bıçaklı olabiliyor. Mezzaluna özellikle taze baharatları ve otları doğramakta kullanılıyor. Geniş tek bıçaklısı pizza kesmek için de kullanılabiliyor.

 Gelelim Mezzaluna’nın kuruluş hikayesine, Milano’lu iş adamı Aldo Bozzi ve Floransa’lı ünlü mimar Roberto Magris tarafından 1984 yılında New York’ta kuruluyor. Kısa bir süre içinde New York’un en popüler yeri haline geldikten sonra sırasıyla Los Angeles, Aspen, Miami ve Atlanta’da şubeleri açılıyor.

 Amerika’nın dışında ilk olarak 1995 senesinde Türkiye’de açılan Mezzaluna, hâlihazırda İstanbul’da 6 (Ataköy Plus, Beykoz, Capitol, İstinye Park, Kozyatağı, Suada), Ankara’da 2 (Bilkent, Kavaklıdere), İzmir’de 2 (Konak, Çeşme – Yıldızburnu) olmak üzere 10 şubeyle hizmet veriyor. Mutfaklar İtalyan şeflere emanet edilmiş İstanbul’da Antonio Lombardi, Ankara’da Roberto Mastrogiorgio ve İzmir’de Domenico Ranieri görev yapıyor.

 İran Caddesi’ndeki Mezzaluna, açıldığı günden beri aynı binada hizmet veriyor. Geniş bir iç mekan ve terasa sahip. Dekorasyonu oldukça başarılı.

 Mezzaluna’ların mönüsünde antipasti (başlangıç), salata, carpaccio, pasta (makarna), risotto, ızgara, pizza ve tatlı bölümleri bulunmakta. Biz mönüden dana şnitzel ve la turca pizza tercih ettik.

Yemeklerimizi beklerken masamıza zeytinyağı ve ekmek geldi. Zeytinyağının aroması güzeldi. Ekmek taze ve lezzetliydi.

La turca pizza bonfile kıyma, karamelize soğan, tatlı biber, mozzarella, domates sos, kıyılmış domates ve maruldan oluşmaktaydı. Odun ateşinde pişen pizza tam İtalyan tarzına uygun bir şekilde ince hamurdan yapılmıştı. Pizzanın malzemesi boldu lezzeti iyiydi, odun ateşinde piştiğini hissettiriyordu beğenerek yedik.

Gelelim dana şnitzele. Benim bugün bu yazıyı yazmamın sebebi olan o muhteşem şnitzele. Dana şnitzel roka salatası ve cherry domates ile servis edildi. Uzun zamandır Ankara’da bu kadar başarılı bir şnitzel yememiştim. Etin yumuşaklığı, pişirilmesi ve lezzeti mükemmeldi. Roka salatasının sosu çok başarılıydı. Et ile uyumu harikaydı.Bu yazdığım satırlardan sonra bir defa daha gittim ve gene dana şnitzel istedim. Son yediğimden memnun kalmadım. Daha önce yediğim dana antrikottan hazırlanmıştı. Bu sefer dana bonfileden yapmışlar. Bonfile yağsız olduğu için ve ayrıca ince olduğu için ortaya fazlasıyla kuru bir şnitzel çıkmştı. Son yediğimi beğenmedim.

Yemeğimiz ardından talı olarak Fondente, ılık çikolatalı kek frambuaz ve İngiliz sos ile, istedik. Fondente hazır kek olup ısıtılıp getirildi.

Bir fincan sütlü filtre kahve eşliğinde güzeldi fakat damakta kalıcı bir lezzet bırakmadı.

Mezzeluna servis ve yemek kalitesi olarak bizi çok memnun etti. Pizza 28 TL., dana şnitzel 33 TL., kek 12 TL ve filtre kahve 6 TL.

Adres: İran Cd. Turan Emeksiz Sk. No:1 GOP – Ankara                

Tel: 312. 467 5819                                       

Web: http://www.mezzaluna.com.tr/index.php