Tags

, , , , ,

Budapeşte’ye gitmeden önce sokak lezzetleri arasında Langos’un çok meşhur olduğunu öğrenmiştim. Gezimiz sırasında Langos satan bir yer bulmak için dikkat kesilmiştim. Langos tabelasını görünce tereddütsüz tezgaha yanaştım.

Bir Langos, bir de Langallo istedik. Langos, mayalı hamura elde çevrilerek daire şekli veriliyor,

ardından kızgın yağda kızartılıyor. Orjinalinde tuğla fırınlarda pişirilen Langos zaman içerisinde yağda kızartılır hale gelmiş.

Aslında alışık olduğumuz bir lezzet. Bizim “Pişi” dediğimiz hamur işi.

Sunumuna gelince farklı seçenekler mevcut. Bizim en çok beğenilen halini tercih ettik. Langos’un üzerine biraz sarımsak sürülüyor sonra sour cream (ekşi krema) konuyor ve ardından rendelenmiş kaşar peyniri ilave edilip servis ediliyor. Çok hafif ve lezzetli olduğunu söylemek isterim.

Langallo ise yine aynı mayalı hamur tepside pişiriliyor üzerine domates, soğan, peynir, yeşil biber konuyor (şarküteri ürünleri ile hazırlanan şekli de mevcut). Önceden pişirilmiş olan Langallo odun ateşinde ısıtılıp servis ediliyor. Oldukça hafif ve lezzetli oluyor.

Langos ve langallomuzu yedikten sonra bir sonraki hedefim Kurtosh bulmaktı. Kurtosh Kuzey-Güney dizisindeki “Makarna”. Kurtosh baca veya fırın keki olarak da geçiyor. Kurtosh’un ana vatanı Transylvania olarak gösteriliyor.

Tahta bir silindire sarılan hamur üzerine yoğun şeker serpiliyor. Yüzeydeki şeker eriyip parlak bir görüntü elde edilinceye kadar pişiriliyor. Böylece baca görüntüsünde dışı çıtır içi yumuşak bir kek elde ediliyor. Kurtosh’un hamuru tarçınlı, hindistan cevizli çikolatalı olmak üzere farklı baharatlar ile hazırlanıyor, üzerine ise şeker, badem veya fındık serpiliyor. Macaristan’ın önde gelen geleneksel lezzetleri arasında gösteriliyor.

Ayrıca sokakta sosis ve et tezgahlarını da görebiliyorsunuz.

 Son olarak, Macaristan’ın olmazsa olmazlarına değinelim. İlki Palinka. Farklı taze meyvelerden elde edilen bir çeşit brandy olduğunu söyleyebilirim. Meyve konsantresinden, yarı-kuru veya kuru meyveden yapılması halinde ise Palinka ismi kullanılamıyor. Avrupa Birliği tarafından tescil edilmiş bir marka.

 Bir diğeri ise Macar salamı. Telizsalami (Macar Kış Salamı) dünyada salamların şahı olarak geçiyor. Etin kurutulması ve tütsülenmesi işlemleri bu salamı özel kılıyor. Pick Szeged en ünlü markaları.

Son olarak Tokaji şaraplarından bahsedelim. Macaristan’ın Tokaj-Hegyalja bölgesi ve Slovakya’nın güneydoğusunda yetişen Noble Rot üzümleri ile yapılan şaraplara Tokaji ismi veriliyor. Slovakya’da yapılan bir şarabın Tokaji ismini alması Macaristan’da yapılan kalite kontrol testlerini geçmesine bağlı. Sadece bu bölgenin şarapları Tokaji ismini alabiliyor. Tokaji şarapları arasında Tokaji Aszu dünyaca ünlü topaz renkli tatlı şarap. Son dönemde öne çıkan marka ise Royal Tokaji.

 Tüm hediyelik eşya satan dükkanlarda yukarıda saydığım ürünleri bulabilirsiniz.