Tags

, , , , , , ,

Budapeşte’de İtalyan mutfağının başarılı örneklerini sunan restoranlar arasında Tom George ilk sıralarda yer alıyor. Araştırmalarıma göre dekorasyonu, barı ve mönüsü ile Budapeşte’de marka haline gelmiş bir işletme.

Caddeye bakan cephesinde açık hava alanı yaratılmış. Hava güzel olduğu için bu kısımda oturmayı tercih ettik. Ben içeriye girip dekorasyonu görmek istedim. Girişe yakın kısımda geniş bir bar yer alıyor. Barı geçtikten sonra masaların bulunduğu alana ulaşılıyor. Dikdörtgen şeklindeki restoranın son kısmında açık mangal ve odun fırını bulunuyor. Dekorasyonu beğendim loş bir ışıklandırma, rahat koltuk, sandalyeler ve duvarlarda kullanılan sıcak renkler ile insanı kendine çeken bir mekan.

Mönüsünde çorbalar, ara sıcaklar, makarnalar, ızgara kırmızı et ve balık çeşitleri, pizzalar ve tatlılar yer alıyor. Mönüde vejeteryanlar unutulmamış onları mutlu edecek seçenekler de mevcut.

Önce masamıza ekmek ve zeytinyağı geldi. Ekmek standardın ötesine geçemedi fakat zeytinyağı güzeldi.

Ardından taze şekillikler ile hazırlanmış salata geldi. Balsamik sirke ve zeytinyağı ile servis edilen salata lezzetliydi. Tüm yeşillikler oldukça tazeydi.

Biz yemek olarak makarna tercih ettik. Birincisi deniz mahsullü ev yapımı tagliolini idi. Sosuyla, pişme kıvamıyla ve kullanılan deniz mahsulleri ile ben beğenerek yedim.

Bir diğeri beyaz şarap soslu istiridyeli spagettiydi. Sos ve istiridyeler iyiydi fakat spagetti lezzet olarak beklentilerden uzaktı. Başarılı bulmadım.

Şefin spesiyalleri arasında yer alan kalamarlı ve haşlanmış Meksika fasulyeli penne geldi. Sosunda taze otların da kullanıldığı penne lezzet olarak güzeldi. Fasulye penneye çok yakışmamıştı. Kalamarlar taze olmadığı için beklenen lezzeti verememişlerdi.

Son olarak masamıza mantarlı pizza geldi. Odun ateşinde pişen ve oldukça ince olan pizzanın mozzarella peyniri lezzet olarak güzeldi fakat ben sosunu biraz lezzetsiz, tek düze buldum. Daha lezzetli bir sos ile çok daha başarılı bir pizza ortaya çıkabilirdi.

Bu yemekte beni en çok memnun eden ev yapımı tagliolini oldu. Daha lezzetli yemekler yemeği umuyordum iddialı bir restoran olduğu için bende hayal kırıklığı yarattı.

Adres: Oktober 6 U.8, 1051 Budapest  

Tel: + 361 266 35 25

Web: http://www.tomgeorge.hu/