Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere bahsedeceğim cafe 1858 yılında Henrik Kugler tarafından şekerlemeler satan bir dükkan olarak kurulur. 1882 yılında Henrik Kugler Paris seyahatinde yeteneğinden etkilendiği Emil Gerbeaud ile tanışır ve 1884 yılında Emil Gerbeaud, Henrik Kugler’ın ortağı olarak Budapeşte’ye gelir. Şirketin büyümesinde etkili olur.

Henrik Kugler’in ölümünün ardından Emil Gerbeaud şirketi devir alır ve bugünkü ismini verir. Kendisi yetenekli olduğu kadar modern üretim yöntemlerini de başarıyla uygulayarak cafenin haklı bir ün kazanmasında çok önemli bir rol üstlenmiştir.

Bugün Cafe Gerbeaud Avrupa’nın en büyük ve geleneksel kahve evleri arasında gösterilmektedir. Cafe Gerbeaud hala tarihi binasında hizmet vermekte, biz hava güzel olduğu için dışarıda oturduk. Ben merak ettiğim için içeri girip dekorasyona baktım. Yüksek tavan, kristal avizeler ve dekoru ile bende heyecan uyandırdı.

Cafe Gerbeaud’un 145 yılı şerefine kafenin baş şefi “ Gerbeaud Cake” adında bir kek yaratmış. Bu kek Sacher gibi dışı çikolata kaplı içinde kayısı palinkası ve kayısı şekerlemelerinin öğütülmüş halinin kullanıldığı bir kek.

Biz de buraya kadar gelmişken bu keki tadalım istedik. Bir Gerbeaud Cake ve bir kahve söyledik. Kek lezzet olarak Sacher’e çok benziyordu. Karşılaştırmak gerekirse ben Sacher’i tercih ederim. Sacher’in o lezzet zenginliği bu kekte yoktu. Karşılaştırma yapmazsak güzel olduğunu söyleyebilirim. Kahve eşliğinde güzel gitti.

İçeride yer alan vitrine baktığım zaman makaronlar

Çeşit çeşit şekerlemeler

Kekler tüm albenileri ile duruyordu.

Adres: Vörösmarty ter 7-8, 1051 Budapest                                                 Tel: +36-1 429 9000                                                                                        Web: http://www.gerbeaud.hu

Advertisements