Tags

, , ,

New York Life Insurance Company” Budaşpeşte’de bir merkez binasına ihtiyaç duyar ve bir bina yaptırır. Bu bina, 23 Ekim 1894 yılında New York binası olarak tüm ihtişamı ile açılır. Dönemin ünlü kahve tüccarı ailelerinden birine mensup olan Sandor Steuer dünyanın en güzel kafesini burada açmak ister ve binanın giriş katında bir kafe açar. Bu kafe kısa bir süre içinde entelektüel kesimin buluşma noktası haline gelir. Birinci dünya savaşına kadar kafe altın çağını yaşar. Savaşın ardından kafenin yönetimi değişir. Bu değişiklik ile kafe restorana dönüşür ve Budapaşte’nin sayılı restoranları arasına girer. İkinci dünya savaşı tehdidi ile kapanan kafe 1954 yılında “Hungaria” adı altında tekrar açılır.2001 yılında İtalyan Boscolo Group tarafından bina satın alınır.  2006 yılında restorasyon sonrası hem kafe hem de otel olarak tekrar hizmet vermeye başlar.

Bugün sizlere bahsedeceğim kafenin tarihçesini bu şekilde. İç dekorasyonunun göz alıcı olduğunu, insanların içeri girmek için kafenin kapısında beklediğini söylemek isterim. Yüksel tavaları, İtalyan Barok tarzı yapısı, duvar ve tavan süslemeleri ile görmeye değer bir yapı olduğunu belirtmek isterim.

Masamıza geçtikten sonra garsonun gelmesi biraz vakit aldı. Kafe çok kalabalıktı. Garsonlar yetişmekte zorlanıyorlardı. Siparişlerimizi verdikten sonra masamıza ekmek ve tereyağı geldi.

Ekmek sıcak değildi fakat pişkindi ve lezzeti iyiydi. Ekmeği bir parça tereyağı ile lezzetine bakmak için yedik.

Ardından ançüezli ve tavuklu New York sezar salata servis edildi. Çok taze yeşillikler ile servis edilen salatanın sezar sosu oldukça başarılıydı. Üzerine konulan iki parça ançüez, ızgara tavuk göğsü dilimler ve peynir parçaları ile salata daha da zenginleştirilmişti. Beğenerek yedik.

Ardından Macarların ünlü yemekleri gulaş servis edildi. Bu çorba klasik gulaştan biraz daha farklılaştırılmıştı. Ev yapımı erişte ve fasulyeli gulaş olarak servis edildi. Taze otlar ile de aroması artırılmış gulaş Türk damak tadıyla birebir örtüşüyordu. İçerisinde kuşbaşı et, patates, havuç, erişte ve fasulye bulunan gulaş oldukça lezzetliydi. 

Ana yemek olarak ıspanak yatağında, french toast ile ızgara levrek servis edildi.Levreğin dışı çıtır, içi kıvamında ve sulu pişmişti. Kremalı sos ve ıspanak ile levrek gayet başarılı bir uyum yakalamıştı.

Tatlı olarak elmalı turta servis edildi. Bir parça dondurma ve üç dilim yeşil elma ile sunulan turta tabağı özenle hazırlanmıştı. Görselliğinin yanında lezzetinin de çok güzel olduğunu söylemek isterim. Elmalar kıvamında pişmişti ve tadı tam istediğim gibiydi.

 New York Cafe tarihi binası ve başarılı yemekleri ile herkesin ilgisini çeken bir mekan. Gulaş 7€, Salata 11€, Balık 18€. Fiyat olarak ortalamanın üzerinde olduğunu da belirtmek isterim.

 Adres: Erzsebet Körut 9 , Budapest.                     

Tel: 06 1 886 6111