Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Budapeşte seyahatimizi planlarken gitmek istediğim restoranlardan biri de Arcade Bistro idi. Bu mekan Michelin restoran rehberinde “Bib Gourmand Restaurants” kategorisinde yer alıyor. Bib Gourmand kategorisinde yer alan restoranların özelliği makul fiyatlarla kaliteli yemek sunmaları. Arcade Bistro’da Fransız sitili mutfağı ve modern tarzı ile ön plana çıkan bir restoran.

 Arcade Bistro şehrin Buda tarafında turistik bölgeden uzak, bir binanın giriş katında hizmet veriyor. Biz gittiğimizde hava güzel olduğu için bahçesinde oturduk. 8 masasın bulunduğu bahçe çok keyifliydi. Kapalı mekan, beyaz kumaş masa örtüleri ve peçetelerin kullanıldığı masalar, somon rengi duvarlar deri kaplı ahşap sandalyeleri ile oldukça sıcaktı.

Mönü çorba ve başlangıçlar, ana yemekler, tatlılar olmak üzere üç bölüme ayrılmış. Siparişlerimizi verdikten sonra masaya zeytinyağı ve ekmek servis edildi.

Zeytinyağının üzerine ev yapımı sirke damlatılmıştı. Zeytinyağı oldukça lezzetliydi. İçerisine damlatılan sirke hoş bir görsellik katmıştı. Ekmek çok başarılıydı. Kabak çekirdekli ekmek çok iyi pişmişti, içi hamur değildi ve dışı ise gevrekti.

Masaya ilk önce salatamız geldi. Taze mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salata ev yapımı hardallı vinaigrette sos ile servis edildi. Üzerine konan kabak çekirdeği ve çörek otu ile görselliği arttırılmıştı. Vinaigrette sos: Zeytinyağı, sirke ve bazen de çeşitli baharatların karışmasıyla hazırlanan bir salata sosudur. Bu sos genel olarak yeşil salatalarda kullanılan bir sostur. Bu salataya yakışmıştı, lezzeti güzeldi.

İlk yemeğimiz Arcade Bistro’nun klasikleri arasında yer alan sütlü ekmek üzerinde sherry soslu kaz ciğeriydi. Şık ve modern bir sunum ile masamıza gelen yemek ben de büyük bir merak uyandırdı. Kaz ciğeri tam kıvamında pişmişti. Kullanılan sherry sos ile uyumu mükemmeldi. Sos, beyaz üzümden yapıldığı için sunum beyaz üzüm parçaları ile tamamlanmıştı. Porsiyon olarak küçük olmasına rağmen klasikler arasına girmeyi hak eden çok lezzetli bir yemek olduğunu söylemek isterim.

İkinci yemeğimiz ızgara karidesli, taze ev yapımı spagetti idi. 6 parça ızgara karides ve cherry domatesler ile görselliği tamamlanmış olan spagetti benim çok hoşuma gitti. Yemekte kullanılan sos çok başarılıydı Karideler ile uyumu tamdı. Spagetti tam benim sevdiğim ve olması gerek tarzda “al dente” pişmişti.

Üçüncü yemeğimiz minik patatesleri ile pişirilmiş dana nuardı. Üç parça etten oluşan yemek sos ile lezzetlendirilmişti . Etin yanında sunulan patatesler ile yemek bir bütün olarak başarılıydı.

 Son olarak chanterelle mantarı ve ev yapımı gnocchi ile dana nuar sunuldu. Dana eti yine üç parçaydı. Et beklediğimden daha iyi pişirilmişti. Gnocchi ve sarı renkli chanterelle mantar, hazırlanan kremalı sos ile mükemmel bir uyum yakalamıştı. Beğenerek yedik.

Şehrin gürültüsünden uzak bir bölgede Fransız mutfağı esintileri taşıyan modern bir sunuma sahip kaliteli yemek isteyenlere önerebilirim. Yemekler için 56 Euro hesap ödedik.

 Adres: Kiss Janos Altabornagy Street, 1126 Budapest                           Tel: + 36 1 225 1969                                                                                       Web:http://www.arcadebistro.hu