Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

 1991 yılından beri Ankara’da hizmet veren Cafe de Paris hakkında bir türlü fırsat bulup yazamadığım yazımı bugün yazabildim. Cafe de Paris yıllardır ödün vermediği kalitesi ve tarzı ile Ankara’nın klasik mekanlarından birisi olmuştur. Abdullah Cevdet Sokak’ta yer alan mekanı bilen bilir ama bilmeyen için bir anlam ifade etmez. Görüpte girdim deme şansınız yoktur. Öyle işlek bir yerde değildir.

Buraya Cafe de Paris soslu antrikot yemek için gelinir. Eskiden antrikot yerine bonfile kullanıyorlardı son dönemde antrikot kullanmaya başlamışlar.

Cafe de Paris sosunun tarihine bakacak olursak antrikot sosunu İsviçre’de yaşayan Bouvier 1930’da üretti. Coq d’Or adlı bir et lokantasına sahip olan Bouvier baharat, ot, tereyağı ve çeşitli malzemelerin karışımıyla oluşturduğu sosu etle servis etmeye başladı. Bu sos ülkede çok tutuldu. Bouvier ölmeden önce sosun formülünü kızına bıraktı. Bouvier’nin kızı Cenevre’deki Cafe de Paris’nin sahibiyle evlenince sos dünya çapında bir üne kavuştu. 82 yıldır sırrı saklanan formül kuşaktan kuşağa geçti. İlk franchising 2004 yılında Dubai’ye verildi.

Gelelim sosa. Cafe de Paris sos, lisanslı ve gizli bir sos, o yüzden sadece tahminler var. İçinde 24 çeşit baharatı da içeren 41 çeşit farklı tad olduğu söyleniyor. Sos ise aslında ikiye bölünüyor, sıvı olan kısım ve özel tereyağı. Denilene göre ilk önce sos hazırlanıyor, ardından özel baharatlı tereyağı bu sosta eritiliyor. Sosun içinde tavuk ciğeri, kekik, krema, beyaz Dijon hardalı tereyağı, tuz, ve biber var. Cafe de Paris tereyağı ise çok daha zengin; hardal, yabani kekik (marjoram), dereotu, biberiye, tarhun, biber, kapari, frenk soğanı, köri tozu, maydanoz, arpacık soğanı, sarımsak, vs..

 Cenevre’de yer alan asıl restoranın mönüsünde “Entrecote with its unique Café de Paris butter (speciality created by the owner)” şeklinde geçiyor. Sahibi tarafından yaratılmış eşsiz Cafe de Paris yağında antrikot. http://www.cafe-de-paris.ch/

Ankara’da yer alan Cafe de Paris 1991’de ilk açıldığında Fransız bir kadın sahibiymiş, sosu Fransa’dan getirtiyormuş. Daha sonra zaman içinde aşçılar bu sosu çözmüşler ve kendileri yapmaya başlamışlar. 21 yıldır Ankaralılara hizmet veren restoranın ahçısı 18 yıldır burada çalışıyormuş.

Gelelim mekana, ince uzun dikdörtgen bir salonda, duvar kenarına yan yana yerleştirilmiş iki ve dört kişilik masalar, masaların hizalarında kullanılan aplikler ile duvarlarda Paris konulu afişler ve fotoğraflarla dekorasyon tamamlanmış. Seçilen renkler ve kullanılan aydınlatmalar ile oldukça huzurlu bir ortam yaratılmış. 

Masamıza geçtikten sonra garsonumuz Gemlik’ten gelen özel zeytinyağı ve zeytinleri bizim için özel olarak pişirilen sıcak ekmekler ile servis etti. Ekmekler oldukça lezzetliydi. Sıcak ekmekleri kekikli zeytinyağına batırıp Gemlik zeytinleri ile yemek oldukça keyifliydi.

Ardından salatalarımız geldi. Sunumu oldukça güzeldi. Sezar salata sosu kullanılarak hazırlanan salata parmesan peyniri üzerine rendelenerek servis edilmişti. Salatanın sosunu kendileri hazırlamışlar. Sosun kıvamı ve lezzeti benim çok hoşuma gitti. Parmesa peyniri yurt dışından özel olarak getirtilmiş. Peynirim aroması çok iyiydi. Salatayı beğenerek yedik.

Ana yemeğimiz olan Cafe de Paris soslu antrikot iki kişilik olarak hazırlandı. Masanın ortasında tealight mumların yer aldığı özel düzenek üzerine metal tepsi içerisinde yerleştirildi. Tabaklarımıza patates kızartmaları servis edildi. Dilimlenmiş olarak hazırlanan antrikot sos içerisinde sıcak olarak kalıp sos ile lezzetleniyor. Sunum ve lezzet olarak başarılıydı. Eskiden bonfile kullanıyorlardı ben bonfile ile hazırlananını daha güzel bulduğumu söylemek isterim.

Yemeğin ardından sufle servis edildi. İçerisine krema ve çikolata konuldu. Sufle güzel kabarmıştı ve sunumu iyiydi. Lezzet olarak beklentimden biraz uzaktı. Suflede aradığım lezzeti bulamadım.

 Sonuç olarak, Cafe de Paris soslu antrikot yemek, canlı müzik eşliğinde romantik dakikalar yaşamak ve Ankara’dan biraz olsun uzaklaşıp Paris’e gitmiş gibi hissetmek adına iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

 Kişi başı 45 TL

 Adres: Abdullah Cevdet Sk. No:30/A Çankaya, ANKARA                                             Tel: 312. 440 5123

Web: www.cafedeparis.com.tr