Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Kebap 44, Aşağı Ayrancı’da ABD Büyük Elçiliği’nin karşısında özellikle o çevrede yaşayan ve çalışanlara 10 yılı aşkın süredir hizmet veriyor.  Aslında mekânın mazisi 1970’lere gidiyor. İlk kurulduğunda Kebap 49 olarak hizmet verirken sahiplerinin Kebap 49’u satması ve alan kişinin Malatyalı olması sebebiyle ismini Kebap 44 olarak değiştiriliyor. İsmi değişmiş olmasına rağmen işletmede çalışanların bazıları 1973’ten bu yana aralıksız bu işletmede çalışıyor.

Kebap 44 geniş iç ve dış mekâna sahip. Özellikle yazın öğle vakti bahçesinde yer bulmak çok zor oluyor.

Mönüsünde kebap ve pide çeşitleri yer alıyor. Kebaplar meşe kömüründe, pideler odun ateşinde pişiriliyor. Kaliteli üretim şartlarını yerine getirdiği için Çankaya Belediyesi tarafından “Mavi Bayrak” ile ödüllendirilmiş.

Ben ezo gelin çorbası ile kuşbaşılı-kaşarlı pide istedi. Çorbam yarım pide ve salata ile birlikte servis edildi.

Çorbanın kıvamı ve lezzeti çok iyiydi. Sıcak servis edilen pide eşliğinde afiyetle içtim.

Salata işletmenin ikramı olarak masada yerini aldı. Havuç, mor lahana ve aysbergden oluşan salata standardın ötesinde bir lezzete sahip değildi. Zaten bir beklentim de yoktu.

Benim asıl merak ettiğim pideydi. Beklenen an geldi. Kuşbaşılı-kaşarlı pidem servis edildi. Malzemesi boldu. Kaşar güzel erimişti. Pide içi olarak sadece kuşbaşı et kullanılmamış domates ve maydanoz da kullanılmıştı. Pidenin kenarları yanmamıştı ideal oranda pişmişti. Pidenin hamuru inceydi, odun ateşinde piştiği anlaşılıyordu. Etin üzerinde bir kalkan görevi oluşturan kaşarın etkisi ile et kurumamış etin bütün suyu pidenin üzerinde kalmıştı. Lezzeti güzeldi.

İkramları olan çayı içtikten sonra mekândan ayrıldım. Kebap 44’te Wi-fi hizmeti de mevcut.  Ayrıca, yemek kartları da geçerli.

Adres: Nevzat Tandoğan Cd. No:3/A Aşağı Ayrancı – Ankara                                                Tel: 312. 467 7244                                                                                                                             Web: http://www.kebap44.com/