Tags

Uzun zamandır cheesecake tarifleri üzerinde denemelerde bulunuyorduk.  İstediğimiz lezzeti yakalayınca paylaşmaya karar verdik.

26 cm.lik tart kalıbı kullandık. 1 paket burçak (yulaflı) bisküvi, 65 gr. tereyağı, 1 çorba kaşığı tarçın, 600 gr. labne peynir, 125 gr. krema, 1 su bardağı toz şeker, 3 yumurta, 2 çorba kaşığı mısır nişastası, 2 çay kaşığı limon kabuğu rendesi ve suyu, 2 çay kaşığı vanilya.

İlk önce bisküvileri ezip un haline getirdik. Tereyağı eritip üzerine döktük, tarçın ilave edip hepsini karıştırdık. Karışımı kalıba döküp üzerine bastırarak sıkıştırdık. Kenar kısmını biraz yüksek bıraktık ve o şekilde buzdolabına koyduk.

Diğer taraftan mikser ile labne peynirini biraz çırptık. Yavaş yavaş şeker ilave ederek çırpmaya devam ettik. Yumurtaları tek tek kırdık, nişasta, vanilya ve limon kabuğu ile suyunu ilave edip çırpmaya devam ettik.  Son karışım fazla çırpılmıyor yoksa hava kabarcıkları oluşuyor.

Karışım tart kabına döktük, önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dk., 120 derecede 10 dk. ve ardından 90 derecede 70 dk. pişirdik. Kek piştikten sonra fırının kapağı açılıp soğumaya bıraktık.  Kek fırından katı olarak çıkmıyor, buzdolabında beklerken kıvamını alıyor.

İstenirse üzerine limon jölesi hazırlanıp dökülebilir. Ben sade olarak sevdiğim için Eşim sadece limon ile süsleyip servis etti.

Afiyet olsun.