Tags

, , ,

Editör: Bu postu hazırlayan Akın BEĞEN’e güzel yazısı için teşekkür ediyorum.

Değerli Blog Takipçileri,

Üç günlük bir “boğaz” turizmiydi bizimkisi. Mersin’de başladık, Adana’da devam edip Gaziantep’te bitirmiştik.

Mersin’den Adana’ya geldiğimizde mütevazı bir misafirhanesinde konaklamıştık. Misafirhanenin sorumlusuna buralarda kahvaltı yapabileceğimiz bir yer var mı diye sorduğumuzda hemen dibimizde bir yer var. Gidin bir bakın demişti.  Akşam saat 22.00 dolaylarında keşfe çıktık.

Parlak beyaz zemin üzerine yeşil “KÜLTÜROVA” tabelası karşıladı bizi. Ferah, beyaz dekore edilmiş yarı şarküteri, yarı cafe tarzı bir mekân. Güler yüzlü personel karşılıyor her şeyden önce. O kadar içten bir merhaba ki, sanırsın patronun kankasıyız :).

İki farklı kahvaltı menüsü var. Biri 12 TL, diğer (serpme) 19 TL. her ikisi de dolu dolu bir menü. Çeşit çeşit, birçok yöreye ait, doğal ve organik ürünler… menüyü bile yiyesi geliyor insanın.

Sabah görüşmek üzere anlaştık ve ayrıldık mekândan.

Ertesi sabah büyük bir hevesle daldık KÜLTÜROVA’ya. Alabildiğine kahvaltı. Peynirler, reçeller, inanılmaz güzel bal, çeşit çeşit mezeler, zeytinler, Kayseri’ye has pastırmalı yumurta, yöresel sucuktan yapılmış sucuklu yumurta, zeytinyağının üstünde “bandır bana ekmeğini” diyen yöresel otlar…

Alabildiğine içecek, çay, kahve…

Bunların hepsi güler yüzle birleşince kahvaltımız 3 saat sürmüştü.

Bir de buranın sahibi var: Yüksel Evsen. Medyacı olduğunu anlatıyor bize. Çok memleket gezdiğinden bahsediyor. 2 yıl olmuş mekânı açalı. Bakmış Adana’nın kahvaltı kültürü yok, demiş güzel bir mekânla tanıştırayım insanları kahvaltıyla.

İyi de yapmış bence. Kendisi çok sıcakkanlı birisi.  Sohbetimizin sonunda bize melengiç kahvesi ikram ediyor. Tekrar görüşmek üzere sözleşiyoruz ve “mest olmuş” halde ayrılıyoruz mekândan.

Bu arada Yüksel Evsen Kimdir:                                                                                                         http://www.yukselevsen.com/

Adres: Meydan Mh. Mücahitler Cd. Serem Apt. Altı No:70/A Seyhan – Adana                      Tel: 322. 401 0401                                                                                                                              http://kulturova.com/

 Akın BEĞEN