Tags

, , , ,

Editör: Bu postu hazırlayan Şebnem Kurt‘a güzel yazısı için teşekkür ediyorum.

Sevgili Lezzet Severler,

Ankara’da, deniz yok ama Kırlangıç Sokak’ta Balıkçıköy Fahri var. Balıkçıköy Fahri Tunalı Hilmi, Çayyolu ve Filistin’de şubeleri olan, bana göre Ankara’nın en iyi balıkçıları arasında ilk üçte yer alan bir yer. Daha önce Tunalı Hilmi’deki şubelerinde çok keyifli vakit geçirmeme rağmen Kırlangıç Sokak’taki şubeleri bana çok daha keyifli geldi.

Güneş batmak üzereyken gittiğim restoran adeta bir sahil kasabasında deniz kenarında bir balıkçıdaymışım hissi verdi. Masmavi boyanmış Ege konseptindeki dekorasyon mekâna çok şirin bir hava katmıştı.

Eski tip arkası iki tahtalı ahşap sandalyeleri, küçük şirin masaları, çeşitli balık figürlü aksesuarları, gemileri, duvarlardan ağaçlardan sarkan boncukları ve binanın önünü kaplayan üzeri fenerler ile dolu o ağacıyla insanı Ankara’dan alıp Ege sahillerine götürüyordu. Kıpkırmızı sardunyalar ve yemyeşil ağaçlar hava karadıktan sonra masalardaki şık fener aydınlatmalar da bu tılsımı tamamlıyordu.

Masamıza geçtikten sonra ilk olarak bir tepsi içerisinde meze çeşitleri görsel olarak seçilmek üzere geldi. Biz daha önce denemiş olduğumuz mezeler dışında daha önce denemediklerimize de bu gidişimizde şans verdik.

Salata olarak Amasra salatası tercih ettik. Malzemelerin kalitesi ve tazeliği salatanın belirleyicisidir. Reyhanın rayihası, domates, yeşillik ve rokayla çok uyumluydu. Sosu başarılıydı ve yeterli ölçüde kullanılmıştı.

Patlıcan salatası bir klasiktir. Patlıcan iyi közlenmişti ve salatayı yerken közlenmiş patlıcan tadı baskındı ve bu beni mutlu etti.

Kaya koruğu turşusu sarımsak, zeytinyağı ve limon ile sunuldu. Lezzetliydi, sert değildi, iyi olgunlaşmıştı.

Fava ve yoğurtlu semizotu salatası olması gerektiği şekli ile başarıyla sunulmuştu.

Kurutulmuş biber de yoğurtla çok uyumluydu. Kurutulmuş biber o özel tadını yoğurda vermişti ve ortaya çok hoş bir karışım çıkmıştı.

Kalamar bizim için sofralarının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kendilerinin hazırladığı kalamar halkaları iyi pişmişti, kurutulmamıştı yerken lastiksi değildi. Sosunun tadı ve kıvamı iyi ayarlanmıştı. Sosun kalamar tava ile uyumu başarılıydı.

Benim favorim olan balık köftesi için önce kalmadı dediler. Çok ısrar edince tadımlık getirdiler. Dokusu yumuşak, sulu ve çok lezzetliydi, yerken ağızda dağılıyordu.

Zeytinyağlı yaprak sarmasının içi doğru hazırlanmıştı, malzemesi tam ve lezzeti iyiydi. Ahtapot salatası domates biber maydanozla çeşitlendirilmiş, sarımsak, zeytinyağı, limon ile başarı ile soslanmıştı, lezzetliydi. Ahtapot parçaları yumuşak ve aromalıydı.

Bu yemeklerin yanına eşlik eden mısır ekmeğini de anlatmadan edemeyeceğim. Klasik ince yapılmış buram, buram mısır kokan bir mısır ekmeği değildi. Buna rağmen kek gibi kabarmış dokusu ile yumuşaktı ve üzeri kızarmıştı. Masamıza istediğimiz mezelerin yağlarına batırmak için çok güzel eşlik ettiğini söylemek isterim.

Biz yemeğimizi yerken yanımızdaki masalardan birine sıcak servis edilen, hoş kokulu, kiremitte sunulan ara sıcağın bizim için final olması adına masamıza bu kokuların kaynağı olan kiremitte balık kokoreç istedik. Kesinlikle yenmesi gerekenler arasında yer almalı. Kimyon, pul biber, sarımsak eklenince klasik kokorece benzediği için bu adı almış. Çok iştah kabartan bir kokusu var. Lezzetine ise bayıldım.

Yediklerim içinde ise tek beğenmediğim pazı salatası oldu. Görüntüsünün güzelliğine rağmen limon, sarımsak ve zeytinyağı oranı iyi ayarlanamamıştı. Pazıya yazık olmuştu.

Somon fümenin içine ceviz sarıp soslayarak sundukları meze de biraz kurtulmuş olmasına rağmen çok lezzetliydi.

O gün biz lise grubumuz olarak kalabalık gittiğimiz için çok çeşit deneyebildik. Ana yemek olarak ortaya ızgara levrek aldık. Balık, çiftlik balığı olmasına rağmen lezzetliydi. Kurutmadan pişirilmişti içi suluydu tam sevdiğim gibiydi.

Tatlı olarak dondurmalı irmik helvası istedik. Sıcak irmik helvasının içinden kaymaklı dondurma pek güzeldi tadı damağımda kaldı. Daha da yenilirdi ama bir yerde durmak gerekiyor.

Yiyemediğim ama bir dahaki sefere denemek istediğim mezeler de şunlar oldu. Patlıcan beğendili enginar. Enginarın içine patlıcan beğendi oturtulmuştu.

Soslu avokado, karides ile servis ediliyordu.

Lagos ruloları araları baharatlarla çeşitlendirilmişti.

Tepside sunumla başlayan ikramların mönüsü istenirse geliyor olabilir. Genelde mönü kullanıldığını görmedim. Fiyatlar ortalama olarak meze başına yaklaşık 12-15 TL, Amasra salatası 9 TL, Balık köftenin adedi 4 TL, Balık kokoreç 12 TL civarında. Kalamar porsiyonu 17,5 TL, Helva 12 TL civarında. Biz 900gr Izgara Levreğe 78 TL verdik.

Siparişinizi adisyonla kontrol edin. Gelen balığın gramını sipariş ettiğinizle uyumlu olup olmadığına bakın. Balığı dolaptan kendiniz beğenip tarttırırsanız daha iyi olabilir.

Servis, garsonların işinin ehli ve oturmuş personel olması sebebiyle aksaksız sayılır. Mezelerden ara sıcağa geçişteki hız ve balığın servisi biraz hızlı sayılabilir. Bunun için garsonunuzu uyarmak ihtiyacı hissedebilirsiniz.

AFIYET OLSUN

Şebnem KURT

 Adres: Kırlangıç Sk. No:3 GOP – Ankara                                                                                  Tel: 312. 428 0047                                                                                                                      Web: http://www.balikcikoy.com