Tags

, , , , ,

IKEA’nın Ankara’ya açılması ile birlikte IKEA restoran, cafe ve gıda market de hayatımıza girdi. IKEA İstanbul’a açıldığı zaman İsveç köftesinin reklamı çok yapılmıştı. Deneyenler çok beğenmiş anlata anlata bitirememişlerdi. IKEA Ankara’ya açılınca benim için de yemeklerini tatmak şart olmuştu.

Restoran 9:30-21:30 arasında hizmet veriyor. Self service mantığına göre çalışıyor. Tepsinizi alıp sıraya giriyorsunuz. Sıraya girince ürünleri tek tek seçebileceğiniz gibi hesaplı mönü seçeneklerinden birini de alabiliyorsunuz. Karşınıza önce tatlı reyonu geliyor. Tatlı almadan devam edip ardında ben şu mönüyü alsam diye fikir değiştirirseniz tatlı reyonunu geçmiş oluyor, geriye gidemiyor ve sırada bekleyen insanlara engel oluyorsunuz.  O nedenle mönü seçecekseniz baştan seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Ya da yetkililer tatlı reyonunu en sona alsalar bu sıkıntılar da az yaşanabilir.

IKEA Restoran’da İsveç ve Türk mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Ana yemekler olarak İsveç köfte (10 adet 6.95 TL, 15 adet 8.95TL), Baharatlı somon (8.95 TL), Tavuklu mantarlı kiş (8.50 TL) ve Dana biftek (12.75 TL) sayılabilir. Ayrıca Mantı (5.95 TL), Ispanaklı ravioli (5.95 TL), Karidesli salata (6.25 TL) ve Cheesecake (4.95 TL) ilk göze çarpan yiyecekler oluyor. İçecek olarak 1.50 TL ödeyip yemeğiniz boyunca tüm gazlı içeceklerden, 2.25 TL ödeyip tüm sıcak içeceklerden dilediğiniz kadar içebiliyorsunuz.

Ben İsveç köfte set mönüsü tercih ettim. Mönü 15 adet İsveç köfte, brownie ve içecekten oluşuyordu.

İsveç köfte yüzde yüz dana etinden tarife uygun olarak Türkiye’de üretiliyormuş. Yanında kızarmış patates ve özel krema sosu ile servis edildi. Köfte lezzet olarak bizim köftelerden oldukça farklıydı. Ben yerken köfte yiyormuş gibi hissetmedim. Köfteler özel krema sos ile lezzetlendi, tek başlarına bir lezzet alamadım.

Eşim baharatlı somon ve elmalı turta tercih etti. Norveç’ten ithal edilen somonlar, özel Graslöks sos ile hazırlanıp yanında brokoli ve haşlanmış sebze ve patates ile servis edildi. Somon porsiyon ve lezzet olarak iyiydi. Kurutulmadan pişirilmişti ve kullanılan baharatlar yakışmıştı.

Brownie soğuk olarak servis ediliyor. Dilerseniz cafe’nin önünde yer alan mikro dalga fırınlarda brownie’nizi ısıtabilirsiniz. Ben öyle yaptım. Sıcak sıcak üzerindeki çikolata sos ile brownie beni mutlu etti.

Elmalı turta’da aynı şekilde başarılıydı. Turta oldukça hafifti, elmalar tam karar pişmişti.

Yemeklerden memnun kaldık. IKEA’ya gitmişken bir şeyler atıştırmak isterseniz aklınızda olsun. Restorana gitmek yerine Cafe’de sosisli sandviç de tercih edebilirsiniz. Ekmek arasına bir sosis değil iki sosis olan seçeneği tercih edin ve üzerine bol dijon tipi hardal sıkarak döke saça yiyin.

Adres: Anatolium AVM, Doğukent Cd. No: 215/A-1 Mamak – Ankara                                    Tel: 444 4 532                                                                                                                                    Web: http://www.ikea.com.tr

Not: IKEA Ankara’da bir yaşını kutlarken 15 Temmuz’a kadar indirime girdi benden söylemesi.