Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Uzun yılardır gitmeme rağmen bir türlü yazma fırsatı bulmadığım Altınşiş Kebap, Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlerini Ankara’ya taşıyan bir işletmedir.

Altınşiş geniş bir iç mekâna ve bahçeye sahip. İç mekân üç tarafı camlarla çevrili olduğu için oldukça aydınlık ve ferah. Bahçesi özellikle yaz akşamları keyifli oluyor.

Mönüsü oldukça zengin. Mönüde dikkat çeken lezzetleri sıralamak gerekirse yuvarlama, beyran, fikirik pilavı, cartlak kebabı (tüm kebaplar başarılı) ve katmer gelir.

Masamıza geçince tulum peyniri, salata, zeytinyağında ince kıyılmış zeytin ve lavaş servis edildi.

Mevsim salatası şeklinde hazırlanan salata kâselerde porsiyon olarak servis edildi. Taze yeşillikler ile hazırlanmıştı.

Tulum peyniri asitsizdi, lezzeti güzeldi.

Sızma zeytinyağının lezzeti iyiydi.

Lavaş fırından çıktığı gibi servis edildi. El yakan cinstendi.

Biz yarım porsiyon yuvarlama ile başladık. Basit anlatımıyla, içinde minik köfteler ve nohut bulunan yoğurtlu çorba her içtiğimde bana keyif veren bir lezzet.  İnce kıyılmış soğan, yağsız (çiğ köftelik) kıyma, pirinç tuz ve karabiberin makinede çekilip yoğrulması ile hazırlanan minik köfteler çok lezzetliydi. Yoğurdun lezzeti, köftenin lezzeti ile birleşerek çorbaya geçmişti ve ortaya mükemmel bir lezzet çıkmıştı.

Çorbadan sonra fındık lahmacun ve içli köfte servis edildi. Lahmacun incecikti, oldukça çıtırdı ve lezzetliydi.

İçli köfte doğru malzemeler kullanılmış olmasına ve dışının ince olmasına rağmen aradığım, beklediğim lezzetten uzaktı.

Ardından yarım porsiyon Gaziantep dolma servis edildi. Dolmanın içi başarılı bir şekilde hazırlanmıştı, kurutulmuş dolma çok iyi pişirilmişti. Yerken patlıcana ait bir sertlik ve acılık yoktu gayet lezzetliydi.

 Ben ana yemek olarak beyti özel fırında fıstıklı tercih ettim. Hazırlanan beyti lavaşa sarıldıktan sonra fırınlanıyor ve üzerine fıstık serpilerek servis ediliyor. Beklediğimden daha başarılı bulduğumu söylemek isterim. Bana normal beytiden daha hafif geldi. Keyif alarak yedim. Sunumu güzeldi, beytinin eti başarılıydı. Özellikle yoğurdu çok güzeldi.

Eşim kuzu şiş tercih etti. Terbiye edilmiş ve sinirleri ayıklanmış kuzu eti tam karar pişirilmişti. Et yumuşaktı, suluydu ve lezzetliydi.

Yine katmere veya baklavaya yer kalmadı için yemek üzerine kahve içerek bu güzel yemeği noktaladık.

Haftasonları ve ramazan ayında genellikle kalabalık oluyor. Rezervasyonsuz gitmemeye özen gösterin. Biz genelde ara bir saatte gidip sakin bir ortamda yemek yemeği tercih ediyoruz. Garsonlar oldukça ilgili, servis hızlı. Ağır ağır yemek istiyorsanız servisin hızına müdahale edin, bazen servis o kadar hızlı oluyor ki tüm siparişleriniz aynı anda masada olabiliyor.

Adres: Turan Güneş Bulvarı 638.Cadde 1/B MSB Lojmanları Karşısı Oran Şehri – Ankara Tel: 312 492 0707                                                                                                                             Web: http://www.altinsis.com.tr