Tags

, , , ,

Ulus’ta yer alan Sobacılar Çarşısı’na herhangi bir nedenle mutlaka yolumuz düşmüştür.  İşimizi hallettikten sonra fazla etrafımızla ilgilenmeden o sokaktan çıkıp gitmişizdir. Birçoğumuzun aklına sokağın sonuna kadar yürümek gelmemiş veya ihtiyaç hissetmemişizdir. Sokağı boydan boya yürümediyseniz Sobacılar Çarşısı’nda 22 yıldır hizmet veren Pideci Salih Usta’nın mekânını gözden kaçırmışsınız demektir.

Salih Usta 1972’den beri pidecilik yapıyormuş. İşe ilk Yenimahalle’de başlamış sonra Sobacılar Çarşısı’na gelmiş. 22 yıldır aynı dükkânda hizmet veriyormuş.

Mekân oldukça küçük, kapı önünde iki küçük masa, içeride dört masa ve üst katta da bir oturma yeri mevcut. Biz gitmeden telefon edip yer ayırttık. Sağ olsun Salih Usta yerimizi ayarlamış ve salatalarımızı hazırlamıştı.

Biz gidince hemen pideleri hazırlamaya başladı. Grup kuşbaşılı ve kuşbaşılı kaşarlı pide istedi. Kuşbaşı et günlük olarak alınıp hazırlanıyormuş.

Kuşbaşılı pide harcının tamamen kuşbaşı et olduğunu soğan, domates ve herhangi bir baharat kullanmadığını öğrendik.

Pidelerimiz taş fırında odun ateşinde pişerken Salih Usta pideler yanında servis edeceği biberleri de fırına attı.

Ben kuşbaşılı kaşarlı pide tercih ettim. Salih Usta kuşbaşılı pideleri biraz pişirdikten sonra fırından çıkartıp üzerine kaşar serpip bir daha fırını sürdü. Çıkardıktan sonra üzerine pul biber ekip servise hazır hale getirdi.

Pide ince açılmıştı, malzemesi boldu ve etlerin siniri çok güzel ayıklamıştı. Kuşbaşı etler oldukça yumuşaktı. Porsiyon olarak yeterliydi. Pidenin lezzetli olduğunu söylemek isterim.

Pidelerin ardından bir de lahmacun istedik. Lahmacunun harcı ince kıyılmıştı, harç bol kullanılmıştı. Bence hamuru daha ince olmalıydı. Lezzet olarak ve içerik olarak antep lahmacundan uzaktı. Pideden sonra zayıf kaldı.

Sobacılar Çarşısı’na yolunuz düşerse ve acıkmışsanız Pideci Salih Usta’nın dükkânına uğrayıp güzel bir kuşbaşılı pide yiyebilirsiniz.

Adres: Anafartalar Cd. Demiray Sk. No:11/B (Sobacılar Çarşısı) Ulus – Ankara                   Tel: 312 312 1273