Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere yıllardır Ulus’ta faaliyet gösteren ardından Turan Güneş üzerinde 250 metrekare kapalı ve 150 metrekare açık olmak üzere toplam 400 metrekare çocuk oyun alanı ile çocuklu ailelerin tercihi ettiği bir yer haline gelen Urfalı Hacı Mehmet’ten bahsedeceğim.

Urfalı Hacı Mehmet 15 yıldır Ulus’ta gittiğimiz bir mekân. Bu süre zarfında kalitesini bozmadığını söyleyebilirim. Ara sokakta yer alan kebapçıya girdiğinizde alt kat biraz karmaşık ve gürültülü gelebilir. Alt katı daha çok hızla yemek yiyip gitmek isteyenlerin ağırlandığı bir salon şeklinde düşünülebilirsiniz. Dik merdivenlerden üst katlara çıktığınızda ise çok güzel dekorasyonu olan, oturma bölümlerinin başarılı bir şekilde birbirinden ayrıldığı, konforlu salonlar ile karşılaşırsınız. Sanki sıradan bir kebapçının içinden geçip modern bir kebapçıya gelmişsiniz gibi hissedersiniz.

Özellikle öğle vakti çok kalabalık olur. Ona rağmen serviste pek aksama yaşanmaz. Mönüsü oldukça zengindir. Herkes yiyecek bir şey bulabilir. Benim dikkatimi çeken Urfalı Hacı Mehmet’in gündemi takip edip mönüsünü ona göre düzenleyen bir işletme olması. Mönüde kebap dışında pide çeşitleri de mevcut. Benim asıl vurgulamak istediğim nokta ise Urfalı Hacı Mehmet’e sadece salata yemeye bile gidebileceğiniz. Bizlere oldukça geniş salata seçenekleri sunuyorlar. Ayrıca çocuklar unutulmamış, onlar için çocuk mönüleri oluşturulmuş.

Masamıza geçtik ve bir lahmacun ile içli köfte siparişi verdik. Masamız bulgur pilavı, ezme, maydanoz, kırmızı lahana ve rendelenmiş havuç ile donatıldı. Yeşillikler tazeydi, bulgur pilavı lezzetliydi. Acılı ezmesi güzeldi.

Lahmacun Urfa işiydi. Oldukça inceydi, malzemesi boldu.

İçli köfte standarttın ötesine geçememişti.

Eskiden kalabalık gruplar halinde gittiğimizde Urfa Spesiyal Kebap tercih ederdik. Bu karışık kebap görsellik ve doyuruculuk anlamında çok keyif verirdi. Hemen hemen tüm kebaplardan tatmak güzel olurdu. Son zamanlarda pidelerine takmış vaziyetteyim. Bu son gittiğimizde de kuşbaşılı kaşarlı pidesinden istedim. Pide, pizza gibi yuvarlak geliyor. Eti yumuşak, peyniri çok bol, hamuru ince açılmış ve iyi pişmiş. Yemesi keyifli, lezzetli bir pideydi.

Ali Nazik kebap sunum ve lezzet açısından başarılıydı. Etler tam kıvamında pişmişti, lezzetliydi. Patlıcan çekirdeksizdi, yumuşaktı ve lezzetliydi.

Kuzu şiş bol garnitür ile servis edildi. Et önceden terbiye edildiği için lezzetli ve yumuşaktı, ayrıca, başarılı bir şekilde kurutulmadan pişirilmişti.

Yemeklerimizin yanında bir de mevsim salatası istedik. Salata mısır, domates, salatalık, iceberg, kırmızı lahana, havuç ve kornişon turşudan oluşmaktaydı. Porsiyon olarak yeterliydi. Tüm malzemeler tazeydi.

Sıra tatlıya geldiğinde özel yapım künefe istedik. Standart künefeden oldukça farklı olduğunu söylemek isterim. Bu künefenin özelliği peynirinin daha bol ve içinde ayrıca dövülmüş fıstık oluşu. O nedenle resimde görüldüğü gibi rengi sarı-yeşil oluyor. Şunu belirtmek isterim ki bu künefe diğerine göre daha lezzetli. Bir öğlen gidip sadece bu künefeyi yemek istiyorum.

Bir gün yolunuz Ulus’a düştüğünde ve canınız künefe çektiğinde gidip özel künefesini tatmanızı isterim.

Adres: Kızılbey Sokak. Ulus – Ankara                                                                                           Tel: 312. 442 7888                                                                                                                               Şube: Turan Güneş Blv. No 23 Çankaya – Ankara                                                                         Tel: 312. 311 9242                                                                                                                            Web: http://www.uhm.com.tr