Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Bu hafta sizlere Milliyet Gazetesi’ndeki köşe yazılarını keyifle takip ettiğim Özgür Şef’in 15 Nisan 2012 tarihli “Döner Ankara’da Yenir” yazısında anlattığı Butcha Döner’den bahsedeceğim. Özgür Şef’in Butcha’nın dönerini beğenmesi ve benim de yeni mekânlar arayışım beni Kızılay’a yönlendirdi.

Kızılay Alışveriş Merkezi’nin giriş kapısına doğru yürürken sol kolda kalan Butcha Köfte & Döner açık ve kapalı alana sahip. Ahşap ağırlıklı dekoru ile sıcak bir hava yaratılmış. Öğlen gittiğim için içerisi oldukça kalabalıktı. Hava güzel olduğu için ben dışarıda oturmayı tercih ettim.

Aklımda sadece döner yemek vardı ama gitmişken köftenin de tadına bakmak gerek diyerek bir porsiyon döner ve bir porsiyon karışık köfte sipariş ettim.

Mönüde döner ve köfte dışında lahmacun, pizza, hamburger, tavuk pirzola ve cevizli fıstıklı sucuk da mevcut. Tatlı olarak sütlaç ve şekerpare var.

Biraz bekledikten sonra dönerim ve köftem geldi. Pide üzeri et döner kızarmış patates, pilav ve bir parça domates ile servis edildi. Dönerden bir parça alıp uzun uzun çiğneyip analiz etmeye çalıştım. Yüzde yüz dana eti ile hazırlanmıştı. Et yumuşaktı, sinirsizdi, yağ ve tuz oranı iyiydi. Döneri oldukça lezzetli buldum.

Özgür Şef yazısında Etin en iyisini alıyorlar, zaten Ankara’nın en iyi kasabı onlar. Dana butunu bütün sinirlerini temizleyerek ince ince açıyor, süt ve soğan suyunda 3 gün bekletiyorlar. 3 gün sonra bütün sinirleri çürüyor ve kuzu yağıyla sişe diziyorlar. En önemli sırları; bu şişte 1 gün daha dinleniyor et ve ertesi gün ocağa taktıkları anda döndüre döndüre satmaya başlıyorlar. Bir diğer sırlarıysa dönerin hiç durmaması, gün boyu biten döneri değiştiriyorlar. Bir gidin deneyin, hak vereceksiniz bana. İşini seven adam kendini belli ediyor.” diyor.

Döneri yerken çok iyi terbiye edildiğini anlıyorsunuz. Et kesinlikle çok lezzetli bence tek eksiği kömür ateşinde pişmemiş olması. Bir de kömür ateşinde pişseydi belki de Ankara’nın bir numarası olurdu. Ayrıca, döner yanında servis edilen pidelerini çok beğendiğimi söylemek isterim. Sıcak ve yumuşacıktılar.

Gelelim karışık köfteye. Üç adet klasik köfte ile bir adet kaşarlı köfteden oluşan tabakta patates kızartması ve pilav yine garnitür olarak kullanılmıştı. Köfteler sulu suluydu, Yağ et oranı iyi ayarlanmıştı. Kaşarlı köftede bol kaşar kullanılmıştı. Köfteleri de lezzetli buldum. Köfte mi döner mi derseniz dönerini tercih ederim.

Adres: Kızılay AVM No:96 – Z14 Ankara                                                                                    Tel: 312. 417 5150                                                                                                                          Web: www.butcha.com.tr/