Tags

, , , , , ,

Beypazarı’nda alışverişimizi tamamladıktan sonra öğle yemeği için Bağ Evi’ne gittik. Otobüs garajının arka tarafında kalan Bağ Evi, şehrin gürültüsünden uzak, geniş bir bahçe içerisinde ve yanından küçük bir akarsu geçen bir “Bağ Evi”.

Gittiğimizde üç masa doluydu. Su kenarında, yarı ağaç gölgesinde bir masaya geçtik.

Mönü aslında oldukça geniş, mezeler, kebaplar, zeytinyağlılar…

Beypazarı’na özgü yöresel yemekler yemek istediğimiz için garsonumuz ile konuşarak tercihlerimizi belirledik.

Beypazarı tarhana çorbası ile yemeğe başladık. Tarhana çorbasını çok beğendim. Çorba kıvamlı ve kremamsıydı. Tam benim beğendiğim tarz. Lezzeti oldukça iyiydi.

Ardından çoban salatası ile yaprak sarması geldi. Çoban salatası taze malzemelerden o an hazırlanıp masamıza servis edilmişti. Zeytinyağı, limon ve nar ekşisi masaya geldi ve istediğimiz kadar kullandık.

Yaprak sarması porsiyonda 20 civarında oluyormuş bize fazla geleceği için biz yarım porsiyon istedik. Yanında yoğurt getirmediler. Ben yoğurt da istedim. Yapraklar oldukça taze ve lezzetliydi. Ben ince dolmayı pek sevmem. Dolma içi az olunca sadece yaprak yiyormuş hissine kapılırım. Bu dolmalar benim için biraz ince olsa da lezzet olarak güzeldi. İnce sarmak maharet istese de dolmanın çok ince olması çokta gerekli değil.

Ana yemek olarak Dana Etli Kapama (Uruş Kapama)  istedik. Hafif pişirilmiş dana eti testi içine doldurulur ve bakır kapama tavasının içine ters olarak kapanır. Etrafına su doldurularak kaynatılır. Kaynamış suya pirinç ilave edilerek pişirilir. Et testide buhar ile pişer, pirinç etten sızan su ile pişer, lezzetler birbirine geçerek bütünleşir. Tabii bu size verdiğim tarif üç saat gibi bir zaman alır. Kapama restorana taşınınca zamandan dolayı etleri önceden pişirip hazırlanır, pilav kısmı hazırlanıp servis edilir. Bizim kapamamız da bu şekilde hazırlandı.

Garsonumuz masamızda testiyi kaldırıp etler ile pilavı karıştırıp servis etti. Domates, dana eti, yeşilbiber ve sarımsak ile hazırlanan testi açılıp pilavın üzerine döküldüğünde hemen tadına baktım. Etler oldukça yumuşaktı, gerçekten dana eti kullanılmıştı. Etler özenle hazırlanmıştı. Yumuşak ve lezzetliydi. Pilav biraz sulu ve diriydi. Karıştırılıp yemeğe başladıktan sonra pilavın tuzunun biraz fazla kaçmış olduğunu fark ettim. Ustanın elinin ayarı biraz kaçmıştı. Kapamanın iki kişi için oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim. Tuzunun fazla olması dışında güzel ve değişik bir yemek oldu.

Kapanışı yöresel bir tatlı ile yapalım istedik. Baklavayı aldığımız için Höşmerim üzerinde karar kıldık. Höşmerim un, süt ve kaymak ile yapılıyormuş. Bazen kaymak yerine bal kullanıp yaptıkları da oluyormuş. Höşmerim de hazırlanışı zahmetli bir tatlı olduğu için önceden hazırlanıp servis edilmeden sıcak şerbeti dökülüp sıcak olarak masamıza geldi.

Bana verdikleri tarifi sizlerle paylaşayım. Bir tencerenin içinde tereyağı kızdırılıp üzerine süt ilave edilerek kaynatılır. Ardından üzerine tuz ve un eklenerek kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Koyu kıvam alınca 1 kaşık tereyağıyla birlikte bir tavaya alınarak, helva kavurur gibi karıştırılır. Pembeleşince diğer yüz çevrilir. Sonra servis tabağına alınır. Diğer taraftan şerbet hazırlanır. Ilık şerbet höşmerimin üzerine dökülür ve servis edilir.

Höşmerimi beğendim. Helva havasında ama lezzet olarak çok daha farklı ayrıca çok tatlı da değildi.

Genel olarak Bağ Evi’nin ortamından ve yemeklerinden memnun kaldık. Beypazarı’nın güzel yöresel yemeklerini tatmış olmak bizi memnun etti. Toplamda 46 TL hesap ödedik.

Adres: Gazi Gündüzalp İş Merkezi Otopark yanı Beypazarı                                                     Tel: 312. 763 40 20