Tags

, , , , , , ,

Değerli Dostlar,

Artık Ankara’ya bahar geliyor. Havalar güzelleşince insan kışın rehavetinden kurtulup kendisini dışarıya atmak istiyor. Bu anlamda günübirlik geziler için alternatifler gözden geçirilmeye başlanıyor. Alternatifler arasında ilk akla gelen yerlerden birisi Beypazarı oluyor. Biz de hafta sonu bir Beypazarı yapalım diye yola koyulduk.

Benim için bu gezinin anlamı yeme-içme kısmında gizliydi. Manzara tamam, tarihi konaklar tamam ama işin içinde mideye hitap eden bir şeylerin de olması gerekiyor ve Beypazarı bu iş için biçilmiş kaftandı.

Ön araştırmalarımı tamamladıktan sonra yola koyulduk. Yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra Beypazarı’na vardık.

Yeme-içme üzerine yapılacak alışverişlerin hemen hemen hepsini Demirciler Sk. üzerinde yer alan dükkanlardan halledebilirsiniz. Trafiğe kapalı yol boyunca Beypazarı ile ilgili havuç lokumu, havuç reçeli, havuç döneri, Beypazarı kurusu, Beypazarı ekmeği, Beypazarı ev baklavası, tarhana, erişte ve diğer ürünleri … keyifle buradan alabilirsiniz.

Demirciler Sk. üzerinde ikram edilen kuruları yiyerek Beypazarı kurusu almaya niyetlendiğim Arabul Kuru Fırını’nı aramaya başladım. Bu fırın kuru fırınları içinde en meşhur olanlarından birisiydi. 1890’dan beri bu işi yapıyorlarmış. Yarım kiloluk paketlerde tereyağlı kurularımızı aldık. Yarım kilosu 6 TL. Tadına baktığımda diğer kurular ile farkları olduğunu söyleyebilirim. Birincisi bu kuru mis gibi tereyağı kokuyordu. İkincisi ısırınca o kadar gevrekti ki hemen ağızda dağılıyordu. Diğer kuruları ısırınca sert ve bu kadar gevrek olmadıklarını ve tereyağı kokusu alamadığımı söylemek isterim. Adresini vermeyeceğim adı üzerinde arayıp bulmanız gerekiyor. Bir tüyo vermem gerekirse Demirciler Sk.’tan yokuş yukarı çıkarken sağ kolda kalıyor.

Gelelim ev baklavasına, ben şahsen ev baklavasını pek sevmem. Farklı zamanlarda Beypazarı ev baklavasını tatma şansım oldu. Bu sefer yerinde inceleme ve tatma fırsatını yakaladım. Baklavayı Kervan Saray Ev Baklavacısı’nda yedim.

Burada sunulan baklavalar 80 katlı olarak hazırlanıyor. 5-6 cm. kalınlıkta 80 adet ince açılmış hamur ve ceviz içinden oluşan baklavada hiçbir koruyu ve katkı maddesi bulunmuyor. Bir porsiyon ev baklavası ile oklava burmasını tattım. Baklava lezzet olarak iyiydi, oldukça tazeydi, gevrekti, yedim ama beni mutlu etmedi.

Ardından oklava burmasını yedim. Burma kıyır kıyırdı, ceviz içi boldu, oldukça ince açılmıştı, hafifti ve en önemlisi bu lezzet beni mutlu etti. Kervan Saray’dan oklava burması aldım. Baklavanın kilosu 18 TL.

Beypazarı’na gelip havuçlu bir şeyler almamak olmayacağı için Özlem Şekerleme’nin yolunu tuttuk. Özlem Şekerleme’de havuç lokumu, havuç reçeli ve havuç döneri seçeneklerinden havuç döneri bana daha cazip geldi. Havuç döneri tamamen doğal ve havuç lokumuna göre daha az şekerli oldu için tercih ettim.

Ayrıca yolda sebze ve meyve satan amcadan bir kilo Beypazarı havucu almayı da ihmal etmedik.

Bir sonraki hedefimiz Beypazarı ekmeği almaktı. Ekmeği nereden alacağıma ilişkin bir fikrim yoktu. Yerel halk ile yaptığım sohbetler sonucu Osmanlı Fırını’nın bu konuda iyi olduğunu anladım. Fırını buldum içeri girdim. Mis gibi kokan ekmekler sıra sıra dizilmişti. Beypazarı ekmeğinin diğer ekmeklerden farkının ne olduğunu sordum, usta mayalanma tekniğinin farklı olduğunu söyledi. Beypazarı ekmeğinin mayası kendindenmiş. Fırında birinci sınıf Konya buğdayından elde edilen un kullanılıyormuş. Benim için bu söylenenler yeterli değildi, Ekmeklerin odun ateşinde piştiğini söyleyince tamam işte budur dedim. Ekmekleri ustaya seçtirdim. Pişkin tarafından 3 ekmek aldım.

Evde tarhanamız olduğu için tarhana almadık. Erişte aldık ama pişirip test etmeden yazmak istemediğim için detay vermek istemiyorum.

Bu kadar alış veriş üzerine bir şeyler atıştırmak için bir yerler ararken Kahyaoğlu Gözleme Evi’ni gözümüze kestirdik. Hazır yufkadan değil, hamurdan gözümüzün önünde açılıp sacda pişirilen peynir gözlememizi yedik. Gözleme ince açılmıştı, iç malzemesi lezzetliydi. Asıl öğle yemeğine yer kalsın diye bir gözlemeyi Eşimle paylaştık. Bir gözleme, bir ayran ve bir çay için 5 TL ödedik.

Yazının devamı haftaya….

Özlem Şekerleme                                                                                                                                Adres: Şube,  Alaattin Sk. No:1 Beypazarı, Ankara                                                                         Tel: 312. 762 8047

Kervan Saray Ev Baklavacısı                                                                                                    Adres: Demirciler Sk. No:39 Beypazarı, Ankara                                                                         Tel: 312. 762 3000                                                                                                                          Web: www.evbaklavacisi.com

Osmanlı Fırını                                                                                                                               Adres: Demirciler Sk. Değirmencioğlu Konağı arkası, Beypazarı, Ankara

Arabul Kuru Fırını                                                                                                                             Adres: Kapan Sk. No:22 Beypazarı, Ankara                                                                                     Tel: 312. 762 2636

Kahyaoğlu Gözleme Evi                                                                                                            Adres: Cumhuriyet Cd. üzeri Beypazarı, Ankara