Tags

, , , , , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere aylar önce gittiğim fakat bir türlü yazma fırsatı bulamadığım Günaydın Et Lokantası’ndan bahsedeceğim.

1965 yılında Bostancı Kasaplar Çarşısı’nda iş hayatına başlayan Günaydın bugün Köfte –Döner, Kebap, Steak House ve Burger ana başlıklarında Ankara, İstanbul ve Kıbrıs’ta toplam 27 şube ile hizmet veren önemli bir marka haline geldi.

Balıkesir – Gönen’de 250 dönümlük arazi üzerine kurulmuş modern besi çiftliğinde kendi öz kaynakları ile ürettikleri etleri lokantalarında kullanmaları, kaliteli hizmet anlayışları ve başta Gaziantep mutfağı olmak üzere sundukları geniş mönüleri ile Ankara’da açılmasını dört gözle beklediğim, açıldığı haberini alınca ilk fırsatta gittiğim bu mekân beni gerçekten çok heyecanlandırdı.

Ankara’da Attar sokakta açılan Günaydın Et Lokantası’na bir akşam yemeği için gittik. İçerisi oldukça geniş ve aydınlıktı. Masalar arasındaki mesafe bana çok yeterli gelmedi. Masalardaki kumaş beyaz masa örtüleri, kumaş peçeteler ve su kadehleri çok hoştu.

Mönüde yer alan mezeler dolapta sergileniyordu. Ezine beyaz peyniri, acılı ezme, patlıcan salatası, Antep turşusu, Erzincan tulumu ve panço ilk aklıma gelenler.

Fırında odun ateşinde lavaşlar hazırlanıyordu. Hemen önünde katmer yapılıyordu. Katmer ustasının hünerli elleri ile nasıl katmeri hazırladığını izlemek çok keyifliydi.

Biraz ileride açık mutfak ve mangal yer alıyordu. Mangalda kömür ateşinde pişen kebapların görüntüsü ve kokusu iştah kabartıcıydı.

Masamıza geçtikten sonra siparişlerimizi verdik. Siparişlerimiz gelene kadar lavaş ve tereyağı servisi yapıldı. Sıcak lavaşın ikiye ayrılması ile içinden çıkan sıcak hava ve buhar havaya karışırken mis gibi bir koku etrafı sardı. İşte bu beni gerçekten mutlu eden bir andı.

Ardından Antep patlıcan dolma servis edildi. Kuru dolmanın iç malzemesi ile bütünleşmesi dolmanın aroması oldukça iyiydi.

Dolmadan sonra içli köfte servis edildi. İçli köfteyi yarım veya tüm olarak isteyebiliyorsunuz. Biz yarım tercih ettik. Yarım içli köftenin kesiti fıstık ile kaplanmıştı. Görsellik açısından müthişti. Kızartılmış içli köfte dışının gevrekliği, inceliği ve iç malzemesinin lezzeti açısından çok iyiydi.

Ardından Antep usulü lahmacun geldi. Lahmacunun inceliği, üzerindeki malzemenin kalitesi ve karışımın oranı tamdı. Her şey tam ve güzel olunca ortaya başarılı bir lezzet çıkmıştı.

Kebaplarımızın yanında Gavurdağı salatası istedik. Salatanın cevizi boldu. Malzemeler tazeydi ve özenle doğranmıştı. Sosu tam karardı. Lezzeti çok güzeldi.

Altı ezmeli kuzu şiş kebap üzerinde erimiş kaşar ve fıstık ile servis edildi. Kuzu şiş yumuşak ve lezzetliydi. Patlıcan ve domates aynı şeklide yumuşak ve lezzetliydi.

Kuzu çöp şişten hazırlanan Ali Nazik çok başarılıydı. Altta yer alan yoğurtlu patlıcan ezme çok lezzetliydi.

Közlenmiş yarım domates, biber ve sumaklı maydanoz ile servis edilen Beyti’ye gelince, pişmesi, lezzeti ve sunumu ile başarılıydı.

Yemeğin ardından meyve ve kahve servis edildi. Yemek üzerine tatlıyı pek tercih etmediğim için katmeri bir başka sefer denemek üzere not ettim.

Servis kalitesi, yemeklerin lezzeti ve sunumu beni çok memnun etti. Kaliteli kebap yemek isteyenlerin tercih etmesi gereken bir mekân olduğunu düşünüyorum.

Mezeler 8-10 TL, Salatalar 7-9 TL, Kebaplar 20-23 TL civarında.

Adres: Arjantin Cd. Attar Sk. No:16 GOP, Ankara                                                                        Tel: 466 7666                                                                                                                                        Web: http://www.gunaydinet.com/