Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere 1985 yılında Aydın’ın Karacasu ilçesinde kurulmuş ve bugün 15 şubeye ulaşmış bir zincirden bahsedeceğim. 24 saat hizmet veren ve daha çok pidelerinin ön plana çıktığı bir işletme olduğunu söyleyebilirim.

Kırçiçeği Balgat Migros’un karşı köşesinde yer alıyor. Önünde park alanı olmaması bir dezavantaj ama vale hizmeti ile bu sorunu çözmüşler.

Mekâna girince içerisi oldukça geniş, masalar birbirine çok yakın değil. Bu olumlu özelliklerin yanında bazı duvarlarda duvar kâğıdı kullanılmış ve asma tavandan gömme aydınlatma ile ışığın sert etkisi kırılmaya çalışılmış olsa da dekorasyonda tercih edilen renklerden dolayı ben ortamı yeterince sıcak bulamadım.

Kırçiçeği’nin oldukça geniş bir mönüsü var. 25 çeşit pide, 18 çeşit kebap, döner, pizza, çorba, sakatat, salatalalar, tatlılar…..

Mönüde öne çıkan lezzetler daha çok pide çeşitleri olarak gözüküyor. Benim yaptığım araştırmalarda da pide, işkembe çorbası ve Manisa kebabı en çok konuşulan lezzetlerin başında geliyordu.

Biz işkembe çorbası ile başladık. Çorbanın kıvamı ve lezzeti iyiydi. İçindeki doğranmış işkembelerin boyutları idealdi. Keyif alarak içtim.

Mevsim salatası istedik. Salatamız marul, roka, mısır, havuç ve domatesten oluşuyordu. Zeytinyağı servisini masada yaptılar. Yeşilliklerin hepsi taze ve lezzetliydi. Porsiyon olarak yeterliydi.

Ardından çıtır kuşbaşılı pidemiz geldi.  Harcı domates biber, maydanoz ve kuşbaşı dana etinden oluşmaktaydı. Etini çok beğendim. Yağsız, sinirsiz ve yumuşaktı. Malzemesi boldu, lezzeti iyiydi. Hamuru ince ve adına yakışır şekilde çıtırdı.

Gelelim son siparişimiz olan Manisa kebabına. Dilimlenmiş pide üzerine yoğurt yayılıp üzerine domates sos gezdirilmiş ve onun üzerine şiş köfteler dizilmiş. Közlenmiş domates ve biberler ile görselliği tamamlanmıştı. En son üzerine tereyağı gezdirilerek servis edildi.

Kırçiçeği sadece bu kebapta dana ve kuzu olmak üzere karışık et kullanıyormuş. Eti şişe tutturabilmek için şişi süt ile ıslatıyorlarmış. Bu şekilde et şişten ayrılmadan pişebiliyormuş. Tabii, görsellik dışında lezzet bizim için ayrı bir önem taşıyor. Görselliğe tam not verdikten sonra sıra kebabı tatmaya geldi.  Kebabın dana-kuzu oranı ve ayrıca yağ oranı iyiydi. Yerken ve yedikten sonra hiçbir rahatsızlık vermedi. Kebabın tadı domates sos, yoğurt ve pide ile ile zenginleştirilmişti. Yerken keyif aldım ama daha sonra düşündüğümde damağımda çokta bir lezzet bırakmadığını fark ettim.

Genel olarak Kırçiçeği’nden memnun ayrıldık. Servis güzel ve hızlıydı. Mutfak elemanları çalışırken maske takıyorlardı. İşkembe çorbası lezzetliydi. Çıtır pidesi başarılıydı. Salatası güzeldi. Manisa kebabı bir sefere mahsus olmak üzere denenebilir.

Bu mayıs ayında Ankarada’ki şubesi 4 yılını bitiriyormuş. Giderek Ankara’da tanınmaya başladıklarını özellikle öğlenleri çok talep olduğunu vurguladılar.

 Adres: Çetin Emeç Bulvarı No:60 Balgat – Ankara                                                                  Tel: 312. 286 0935                                                                                                                          Web: http://www.kircicegi.com.tr/