Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere Emrah arkadaşımın her zaman gittiği ve öve öve bitiremediği Çukurağa Sofrası’ndan bahsedeceğim. Havaların soğuk gittiği bugünlerde güneşi gördüğümüz bir gün, öğlen yemeği için Emrah ile Çukurağa Sofrası’nın yolunu tuttuk.  Arkadaşım sayesinde Çukurağa Sofrası’nın sahibi İrfan Bey ile tanışma ve sohbet etme şansı buldum. İrfan Bey son derece konusuna hâkim, oldukça mütevazı ve konuksever birisi.

İşletme, Emek’te Bosnak Hersek Caddesi üzerinde 5 yıldır hizmet vermekteymiş. İş hayatına küçük bir dükkânda başlamışlar. Daha sonra yandaki iki dükkânı da almışlar, şimdi üç dükkânlık bir yerde hizmet veriyorlar.  Etleri İrfan Bey kendisi seçiyor. Kullandığı etler kuzu budu ve dana kontrfile. Bana aldığı etlerin resimlerini gösterdi. Konu kebap olunca et seçiminin ne kadar önemli olduğu konusunda hem fikir olduk.

Mönümüz geldi. Ben İrfan Bey’e Çukurağa’nın nesi meşhurdur diye sordum. Kendisi bütün kebaplarının güzel olduğunu müşterilerin daha çok yaprak kebap ile adana tercih ettiklerini söyledi. Ben genelde tek bir çeşit kebap söyleyip doyasıya o kebabı yemeği severim ama bu sefer daha fazla çeşidi tatmak adına karışık kebap söyledik.  Ayranın koyun yoğurdundan yapıldığını öğrenince birer de ayran istedik.

Siparişimizin ardından masamız bir anda donatıldı. Patlıcanlı ve tavuklu bulgur pilavı, acılı ezme, patlıcanlı ezme, narlı yeşil salata, çoban salata ve lavaş masada yerini aldı.

Mezelerinin her birinin tek tek lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle acılı ezmeyi çok beğendim. Acısı tam karardı. Malzemelerin oransal olarak dağılımı iyiydi. Önce çıkan, baskın gelen bir tat yerine olması gereken bütünsellik yakalanmıştı.

Narlı yeşil salata ve çoban salata her ikiside çok tazeydi. İki salatanın da sosu boldu. Her iki salatada da nar ekşisi ile hazırlanan sos kullanılmıştı. Ben narlı yeşil salataya bayıldım. Tek başıma resimde gördüğünüz salatayı bitirdim.

Karışık kebabımızın gelmesini beklerken birer içli köfte aldık. İçli köftenin dışı inceydi ve gevrekti. Tam benim sevdiğim gibiydi. Harcı güzel hazırlanmıştı. Bence tek eksiği harcın içinde ceviz olmamasıydı. İrfan Bey: Müşteriler cevizsiz içli köfte istiyor o nedenle ceviz kullanmıyoruz dedi.  Ceviz bence bir içli köftenin olmazsa olmazı ama maalesef bazen genel müşteri tercihleri belirleyici oluyor.

Beklenen an geldi. Kuzu şiş, adana kebap, menekşe kebap, tavuk şiş, tavuk kanat, patlıcan kebaptan oluşan karışık kebabımız masamıza geldi. Kuzu şiş terbiylenmiş etten hazırlanmıştı. Yumuşacıktı.

Adana kebap ideal adana kebaptan biraz daha ince hazırlanmıştı. Yağ oranı biraz daha düşüktü. Lezzeti iyiydi, yağ oranının düşük olması lezzetinden bir şey götürmediği gibi aksine yemesi çok daha keyifliydi.

Menekşe kebap, tavuk etinden hazırlanmış adana gibi düşünebiliriz, lezzetliydi. Değişik bir lezzet olduğunu söyleyebilirim. Bana biraz tuzlu geldi. Hiçbir zaman ilk tercihim olamaz. Tavuk şiş ve tavuk kanat başarılıydı. Soslu tavuk şişi özellikle beğendim.

Patlıcan kebap uzun zamandır yediğim en başarılı patlıcan kebaptı. Patlıcanlar Urfa’nın Birecik patlıcanı olmasa da güzeldi. Birecik patlıcanı Urfa civarında çok meşhurdur. Çekirdeksizdir, pişince içi kabuğundan çok güzel ayrılır. Patlıcan kebabında kullanılan yağlı kıymanın yağları ateşte eridikçe patlıcan o yağı emer, içi pişince yumuşacık olur ve kabuğundan çok kolay ayrılır. Burada yediğim patlıcan kebabının kıymasıda ideal şekilde hazırlanmıştı. Urfa usulü dürüm yaparak patlıcan kebabını yedim.

Kebabımızın ardından ikram olarak irmik helvası geldi. Dondurmalı olarak servis edilen helvayı beğendim. Oldukça ince bir irmik kullanılmıştı. İrmik helvası pişirilirken içine biraz bal katıyorlarmış, tabii şeker de var. Buna rağmen helva çok tatlı değildi. Dondurma ile servis edildiği için daha da hafifliyordu. İçinde fıstık aradım. Helvanın olmazsa olması çam fıstıklarını görünce bu iş tamam dedim.

1,5 porsiyon karışık ızgara, iki içli köfte, bir büyük su ve iki ayrandan oluşan iki kişilik öğle yemeği 43,50 TL tuttu. Salatanın, mezelerin ve irmik helvasının ikram olduğu ve lezzetli kebapların servis edildiği bu mekânı kesinlikle sizlere tavsiye ederim.

Öğlen saat 12’de servise başlıyorlar gece saat 1’e kadar açıklar.

Adres: Bosna Hersek Cd. No:22/C Emek – ANKARA                                                                 Tel: 312. 223 0964                                                                                                                           Web: http://www.cukuraga.com.tr/