Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

Varna’da geçirdiğimiz son günün akşamında yemeği otelin restoranında yemeğe karar verdik.  Otelin yemek salonu ile ilgili detayları Modus Hotel başlığı altındaki yazımda vermiştim.

Akşam yemeği için salonda yerimizi aldıktan sonra mönüden seçimlerimizi yaptık.  Kremalı sebze çorbası, salata, bruschetti tabağı, ızgara levrek ve ızgara tavuk sipariş ettik.

Yemeklerimizi beklerken önden sıcak ekmek ile otlu tereyağı servis edildi.  İki parça tereyağının üzerine bir kaşık zeytin ezmesi ilave edilmişti. Açlığımızı bastırmak için iyi oldu.

Peşinden sebze çorbası servis edildi.  Kremalı sebze çorbası oldukça doyurucuydu. Lezzeti güzeldi. İçimizi ısıtmak için doğru bir tercihti.

Ardından soğuk servis edilen bruschetti tabağımız geldi. Bruschettiler üç çeşitten ve sekiz parçadan oluşuyordu.

Bruschetta ile bruschetti arasında ne fark var derseniz. Bruschetti çoğul anlamında kullanılıyor. Italyanca olan bu kelime, bir çeşit aperatife verilen isim.  Bir bruschetta nasıl hazırlanır derseniz. Bir dilim ekmeğin kızartılmasının ardından üzerine önce sarımsak sürülüp ardından zeytinyağı dökülüp farklı malzemeler ile zenginleştirilerek servis edilmesi olarak özetleyebiliriz. En yaygın olarak hazırlananı fesleğen, domates ve soğan, sarımsak ile hazırlananıdır. Ayrıca fesleğen, domates ve mozzarella ile hazırlananı da yaygındır.

Bir başka İtalyan aperatifi ise “Crostini”dir. Bruschetta ile Crostini arasındaki temel fark ise Crostini daha küçük ve ince ekmek dilimleri kullanılarak hazırlanıyor. Genellikle baget ekmek veya o boyutta ekmek kullanılıyor. Bir diğer temek fark ise ekmeğin kızartılma yönteminden geliyor.

Bizim bruschettilerimiz baget ekmeği kullanılarak hazırlanmıştı. İlk denediğin somun füme ile hazırlananıydı. Üzerinde bir parça limon ile servis edilmişti. İkincisi küp küp kesilmiş domatesler üzerine eritilmiş mozzarella ve pesto sos ile hazırlanmıştı. Üçüncüsü domates, soğan ve pesto sos ile servis edilmişti. Her birinin lezzetli olduğunu ve başarı ile hazırlandığını söyleyebilirim.

Ardından salatamız geldi. Mevsim yeşillikleri ve rucola ile hazırlanmış salata cherry domatesleri, mozzarella, rendelenmiş parmesan ve çam fıstığı ile süslenmişti. Balsemik sirke ve zeytinyağı ile servis edildi. Salatamız oldukça taze ve lezzetliydi.

Ana yemeklerden ilki mozzarella ile arası doldurulmuş tavuk filetolarının ızgara edilip üzerine pesto sos gezdilmesi ile hazırlanmıştı. Yanında cherry domatesler ve yeşillik ile servis edildi. Tavuk filetoları oldukça gevrek ve suluydu. Peynir ve pesto sos ile uyumu güzeldi.  Pesto sosun oranı çok önemli.  Fazlası yemeğin tüm lezzetini ortadan kaldırabiliyor. Bu yemekte bu oran çok iyi yakalanmıştı.

Diğer ana yemeğimiz ızgara deniz levreğiydi. Dereotu ile süslenmiş patates ile servis edilen balık kurutulmadan pişirilmişti. Çok özellikli olduğunu söyleyemem ama taze ve güzeldi.

Yemek üzerine Brulee Kek istedim.  Creme Brulee’nin kek versiyonu olarak düşünebiliriz. Oldukça hafif bir kekti. Görüntüsü, sunumu ve lezzeti başarılıydı.

Üzerine içilen espresso ile geceyi noktaladık.

Modus Otelin hizmet kalitesinden, kahvaltısından ve akşam yemeğinden çok memnun kaldık. Akşam yemeğinin servisi mükemmeldi.