Tags

, , , , , ,

Sofya’daki son durağımız Motto Club – Restaurant oldu.  Öğle ve akşam yemeği dışında gecenin ilerleyen saatlerinde club olarak faaliyet gösteren mekân Spaghetti Kitchen ile aynı çatı altında yer alıyor yani işletmecileri aynı.

Motto’nun girişi bir restauranttan çok bir club girişi. İçerisi club tarzında dekore edilmiş. Biz arka tarafta yer alan bahçeye çıktık.

Bahçeye çıkınca Motto’nun Spaghetti Kitchen ile aynı bahçeyi paylaştıklarını anladık. Birbirinden ayrı köşelere masalar yerleştirilerek mekanlar arası izolasyon sağlanmış. İşletmecileri aynı olsa da iki mekânın mutfakları, tarzları ve çalışanların kıyafetleri tamamen farklı.

Bir masaya geçtikten sonra biraz etrafı inceledim. Yüksek duvarlar ile çevrili bahçede huzur dolu bir ortam yaratılmış. Rahat sandalyeler ile güneşli bir günde bahçenin keyfini yaşamak çok güzeldi.

Mönü Spaghetti Kitchen’ın mönüsüne göre daha zayıftı ama öğle yemeği için gayet yeterliydi. Çorbalar, salatalar, başlangıçlar, makarna çeşitleri, ana yemekler ve tatlılar ile basit ama başarılı bir mönü oluşturulmuştu.

Biz mönüden mantarlı ve patatesli kremalı çorba, prosciutto ve mozzarellalı tagliatelle ile apple curry ve pilav ile servis edilen tavuk ızgara tercih ettik.

Çorba bizim damak tadımıza uygundu. Patates ve mantar ve krema ile hazırlanan çorbanın kıvamı ve lezzeti güzeldi. Bir parça mantar ile süslenmiş olması görselliğini artırmıştı.

Prosciutto ve mozzarellalı tagliatelle pişme derecesi, porsiyon ve servis olarak güzeldi. Prosciutto, etin kemiği ayrıldıktan sonra kürlenerek kurutulması sonucu elde edilen bir şarküteri ürünü.  İki yıla kadar bekletilip kurutuluyor. Temelde, çok ince dilimlenerek servis edilen bu ürün bizim bildiğimiz pastırma, salam, sucuk gibi servis ediliyor ama burada domatesli tagliatelle’ye ilave edilerek sunuldu. Prosciutto’nun tagliatelle ile uyumu güzeldi, yemeği başarılı bulduğumu söylemek isterim.

Diğer yemeğimiz ise apple curry ve pilav ile servis edilen ızgara tavuk filetolarıydı. Yeşil elmadan hazırlanan apple curry’nin yemek ile uyumunu beğendim.  Apple curry, önce iki çay kaşığı yağda dilimlenmiş yeşil elma ve ince kıyılmış soğanlar renk değiştirene kadar pişiriliyor. Ardından, toz köri ve biraz tuzda ilave edilerek bir dakika daha pişiriliyor. Tavuk eti oldukça yumuşaktı. Kurutulmadan pişirilmişti.

Sofya’da şehir gürültüsünden uzak güzel bir öğle yemeği yemek için iyi bir alternatif olabilir.

Adres: Aksakov 18 Sofia                                                                                                                 Tel: 987 27 23                                                                                                                                   Web: http://www.motto-bg.com/en/

Advertisements