Tags

, ,

Bugün sizlere benim en çok sevdiğim tartlardan birisi olan Kabaklı Tart’ın (Pumpkin Pie) tarifini yazan ve aynı zamanda yapıp resimleri de paylaşan sevgili aile dostumuz Gülsüm’ün bizim için kaleme aldığı yazısını yayımlamak istiyorum.

Bu sene en sonunda uzunca süredir niyet edip de yapamadığım Kabaklı Tart işine kalkışayım dedim. Internet üzerinde dünya kadar değişik tarif bulunmakla birlikte, yapımı kolay olanlar, her zaman en hafif tatlılar oluyor. Amerika’da tart hamurunu marketten pişirme kabı içerisinde hazır olarak almak mümkün, ben de ilk iki denememi bu hamurlar içerisinde yaptım. Daha önce Ahmet’in dediği gibi baharat karışımı oldukça önemli, değişik karışımları denemek için de çok uğraşmayayım dedim, tart hamurundan daha çok içerisine koyduğunuz karışım lezzeti belirliyor.

Temel tarif olarak Libby’nin tart tarifini kullandım ilk denemede. Bu tarif fena olmamakla birlikte, verilen malzeme miktarı tek bir tart için fazla, iki tart için az oluyor. Bunun üzerine bu tarifte birkaç değişiklik yaptım. Örneğin Cup olan miktarları bardağa çevirdim, malum onların Cup 240 ml kadar iken bizim bardak ölçümüz 200 ml kadar.

3/4 bardak beyaz toz seker
1 cay kaşığı toz tarçın
1/2 cay kaşığı tuz
1/2 cay kaşığı toz zencefil
1/4 cay kaşığı toz karanfil
2 yumurta
1 bardak haşlanmış balkabağı
3/4 bardak krema (burada evaporated milk/suyu alınmış süt denilebilir ama sanıyorum bizde yok. Krema da aynı işi pekâlâ görüyor).

Fırını 220 dereceye ayarlayıp başladım malzemeleri hazırlamaya. Tuz, baharatlar ve şekeri bir kapta iyice karıştırdım. Daha sonra yumurtaları ekledim (dilerseniz yumurtaları ayrı bir kapta çırpıp öyle ekleyebilirsiniz), sonra da kabağı ekledim. En son kremayı 2-3 seferde az az katarak karıştırdım. Hafif koyu bir çorba kıvamına gelen kadar karıştırdığım malzemeleri tart hamurunun içine boşalttım. 220 derecedeki fırında 15 dk. pişirdikten sonra 40 dk. daha 180 derecede pişirmeye devam ettim. Tart piştikten sonra 2 saat kadar dışarıda soğumaya bıraktım. Aslında bu noktada üzerini kapatıp buzdolabında en az 1 saat tutmak gerekiyor. Ama tabii sabırsız ben hemen yemek istedim, doğal olarak biraz dağıldı.

Sonuç olarak lezzeti, çok hafif baharatlanmış püre kabak tatlısı gibi oldu. Bu derece güvenli yaklaşımdan açıkçası pek memnun kalmadım. Internet üzerinden başladım diğer tarifleri taramaya. Çok aramaya gerek kalmadan yine allrecipes.com’da tartın ev yapımı versiyonunu buldum. Paula Deen’in çılgınca fikirlerini ise göz ardı etmek durumunda kaldım çünkü her şeyi çooook kremalı ve çoook yağlı yapıyor.

Elimde bir tane daha hazır tart hamuru vardı, bu sefer tarifi tek yumurta ile denemeye karar verdim ve de başka baharatlar da içine kattım.

1 çorba kaşığı beyaz şeker (tepeleme)
3 çorba kaşığı kahverengi şeker (tepeleme, ama çok tepmeyelim) (şekerlerin toplamı yarım bardaktan biraz daha az olacak)
1/2 cay kaşığı toz tarçın
1/4 cay kaşığı tuz
1/4 cay kaşığı toz zencefil (tadını seviyorsanız 1/2 da olur, ama sonuç biraz acımsı olabilir, dikkat)
1/4 cay kaşığı toz karanfil
1/4 cay kaşığı taze çekilmiş toz muskat
1/4 cay kaşığı yenibahar
1 yumurta
3/4 bardak haşlanmış balkabağı
1/2 bardak krema (ben yağsız kullandım, aynı şekilde lezzetli oluyor)

Yine şekerleri, baharatları ve tuzu güzelce karıştırıp ardından yumurtayı, sonra da kabağı ekliyoruz. Daha sonra kremayı azar azar ekliyoruz. Karışımı tart hamuruna yerleştirip önce 220 derecede 40 dakika kadar pişirdim.  İki ayrı ısıda kademeli olarak pişirmeyince tart hamuru biraz fazla sertleşti haliyle. Ama içi  daha güzel pişti. Sunarken gelsin kaloriler diyenler üzerine katı krema, krem santi gibi çok zararlı fena şeyleri koyabilirler, ben mesela, asla yemem nedir ki onlar bilmem bile!

Bu tart hamurunun hazırı bizde yok derseniz, onun da tarifi yine bu adreste mevcut. Fakat naçizane görüşüm, bu kadarcık bir tart için bu malzemenin fazla olduğu. Benim planım yaklaşık yarısını (hatta daha az tuz ile) kullanmak. Yapılan hamuru oklavayla mantı hamurundan biraz daha kalın olarak açıp, yuvarlak tart kalıbına güzelce yerleştirmek bu işi halleder diye umuyorum. Planladığım malzemeler:

1,5 bardak un
1/4 cay kaşığı tuz
1/2 bardak yağ/margarin (farkındayım tariftekinden çok daha az yağ olacak ama kıvama göre ayarlayabileceğimi umuyorum)
1/2 bardak su

Evdeki tatlılar bitsin, bunu da yapıp deneyeceğim! Ama lazım bize bir anlatım derseniz, işin uzmanı burada, Cafe Fernando‘ya buyurunuz…

Afiyet olsun 🙂

Ellerine sağlık Gülsüm.

Advertisements