Tags

, ,

Teşvikiye Camii’nin külliyesinde faaliyet gösteren Teşvikiye Cafe Bistro 1998 yılından bu yana cafe olarak hizmet veriyor. Daha önce yine aynı sahipleri aynı yerde pideci olarak çok daha uzun süre Nişantaşı’na hizmet vermiş.

Geçen yıl iç mekânın dekorasyonunu yenilemişler. İç duvarlar dekoratif taş ile kaplanmış, aydınlatmalar değişmiş ve modem bir cafe görünümüne bürünmüş.  Yeni dekorasyonu beğendim ahşabın sıcaklığı ve yan duvarlardan sarı ışıklı aydınlatma ortamı oldukça sıcak kılmış.

İçeride 8, dışarıda ise 9 grup masa ile oldukça küçük ama bir o kadar sıcak bir mekân yaratılmış. Dikkatimi çeken bir özelliği ise gelenlerin büyük bir kısmının mekânın müdavimleri olmasıydı.  Bir yandan gazetesini okurken kahvesini yudumlayanlar diğer yandan garson ile sohbet edenler mekân ile bütünleştiklerini bana hissettirdi.

Mönüde tost çeşitleri, omlet çeşitleri, dürümler, krepler, tatlılar ve içecekler yer alıyor. Bana krep tavsiye ettiler ama ben daha çok tatlı ve kahve modunda olduğum için browni ile double espresso istedim.

Browni ısıtılmış olarak yanında bir top dondurma ile servis edildi. Sunumu güzeldi. Browni’nin yoğunluğu, tatlılığı benim sevdiğim gibiydi. Beni en çok etkileyen dondurma oldu. Uzun zamandır bu kadar lezzetli dondurma yememiştim.  Dondurmanın keçi sütünden yapılmış olduğunu öğrendim. Dondurmanın lezzeti ve browni ile uyumu muhteşemdi.

Double espresso ile normal şeker yanında kahverengi şeker servis etmeleri ayrıca hoşuma gitti.

Kahve ve browni için toplam 16 TL. hesap ödedim. Cafenin atmosferi ve servis kalitesi beni memnun etti.

Adres: Teşvikiye Cd. No: 2/B Nişantaşı – İstanbul                                                                   Tel: 212. 236 13 54