Tags

, , ,

Feriye Karakolu, 1995 yılında Kabataş Eğitim Vakfı tarafından restore edildikten sonra Feriye Lokantası olarak hizmete açılmış. Bugün sizlere Boğaziçi’nin en iyi restoranları sıralamasında ilk 10’da yer alan Feriye Lokantası’ndan bahsedeceğim.

Lokantanın işletmeciliğini yapan Vedat Başaran, aynı zamanda birçok unutulmuş geleneksel Türk ve Osmanlı yemeğini de gün ışığına çıkaran Türkiye’nin en önemli araştırmacılarından ve şeflerinden birisi. Vedat Başaran tarafından oluşturulan Feriye Lokantası’nın mönüsü, her mevsim yeniden düzenleniyor. Organik ürünler kullanan işletme böylece yiyecekler mevsimde ve en lezzetli haliyle müşterilerine sunuluyor. Geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağından en güzel yemeklerin yer aldığı mönüde aynı zamanda birçok yöresel yemek de bulunuyor.

Feriye Lokantası’nın ana kapısından içeri girip deniz tarafında bulunan bahçe kısmına geçtim. Bahçesi binanın cephesi boyunca denize sıfır uzanıyor. Oldukça sade ve loş ışıklandırması var. Solda Büyük Mecidiye Camii, arkasından karşı kıyıya uzanan köprü ve karşıda Beylerbeyi Sarayı, Kuzguncuk ve Üsküdar ile eşsiz bir manzara sahip olduğunu söylemek isterim.

Feriye lokantasına bir davet vesilesi ile gittim. Mönü Osmanlı meze tabağı ardından karışık sebze ile hazırlanmış ve nane aromalı süzme yoğurt ile servis edilen baklava, takiben minyatür sebze ve patates eşliğinde marine edilmiş ızgara deniz levreği ve tatlı tabağından oluşuyordu.

Masamıza ilk olarak Osmanlı meze tabağı geldi. Meze tabağında zeytinyağlı yaprak sarma, patlıcan ezme, yüksük şeklinde hazırlanmış kalamar dolma, biber dolması ve enginardan oluşuyordu. Tabağın sunumu başarılıydı. Mezelerin her biri taze ve lezzetleri çok iyiydi.

Karışık sebzeli baklava nane aromalı süzme yoğurt ile servis edildi. Baklava çok ince açılmıştı ve çıtır çıtırdı. Baklavanın şerbetsiz olarak hazırlanışı, o anlamda ara sıcak olarak sunumu ve lezzeti çok güzeldi.

Ana yemek olarak servis edilen marine edilmiş ızgara deniz levreği tam kıvamında pişmişti. İçi ve dışı eşit pişmiş bütün lezzeti ve suyu damakta deniz levreği olduğunu net bir şekilde hissettirdi. Organik mini sebzeler ile uyumu da çok iyiydi.

Tatlı olarak muhallebi, kireçte pişmiş kabak tatlısı ve revani servis edildi. Tatlı tabağının sunumu başarılıydı. Tatlılar porsiyon olarak yeterliydi. Lezzetler arası geçişler başarılıydı.

Feriye Lokantası mekân ve lezzet olarak İstanbul’un en başarılı lokantalarından birisi olmayı hak ediyor. Sadece boğaz manzaralı sakin ve güzel bir akşam yemeği yemek için değil, kaliteli yemek için de doğru adres olduğunu söyleyebilirim.

Öğle Yemeği Servisi 12:00 – 15:00
Akşam Yemeği Servis Saatleri 19:00 – 24:00 arasında gerçekleştiriliyor.

Adres: Çırağan Caddesi No:40 Ortaköy – İstanbul
Tel: 0212 227 22 16-17
Tel: 0212 236 25 22 -23
Fax: 0212 236 57 99
Web: http://www.feriye.com
e-mail: feriye@feriye.com