Tags

, ,

Değerli Dostlar, bugüne kadar İstanbul ile ilgili bir yazı yazmamıştım. Bugün, İlk yazımın hangi mekân ile ilgili olması gerektiği üzerine uzun süre düşündükten sonra, hemen hemen herkesin bildiği ve/veya gittiği bir yer olan İnci Pastanesi üzerine olmasına karar verdim. Bunun nedeni ise, tarihi mekânlar ve lezzetler zaman içerisinde yok oluyor ve yerini modern binalara ve mutfaklara bırakıyor olması. Belki bu yazımdan birkaç yıl sonra İnci Pastanesi 1944 yılında buyana hizmet verdiği Cercle d’Orient (Serkldoryan) binasında olmayacak ve biz bir daha İnci Pastanesi’nin profiterolünü yiyemeyeceğiz.

 Bir pazar sabahı erken bir saatte İnci Pastanesi’ne gittim. İçeri girdim, tezgâh üzerine özenle yerleştirilmiş profiterol tabaklarından birini aldım. Bütün masalar boştu. Ortadaki masada yerimi aldım.

 

1944’ten beri 67 yıldır hizmet veren tarih pastaneyi incelemeye başladım. İçeride beş adet küçük masa ve duvar dibine yerleştirilmiş tabureler vardı. Ahşap kaplı duvara pastane ile ilgili bugüne kadar çıkmış haberler çerçevelenerek asılmıştı.

 

Karşımda üç büyük camlı soğutuculu vitrin duruyordu. Vitrinlerin birinde çikolatalar, diğerinde yaş pastalar ve kapıya yakın olan üçüncüsünde ise profiterol tabakları vardı. Soğutucuların arkasında yer alan camlı vitrinlerin arkası ayna ile kaplıydı ve içlerinde kuru pasta çeşitleri ile çikolata kutuları yer alıyordu. İçime çektiğim havada hafif nem ve küf kokusu vardı.

Dükkânda benden başka bir müşteri olmadığı için içerisi çok sessizdi. Kendimi bir anda 1944 yılında pastanenin ilk açıldığı zamana gitmiş buldum. O dönemin ünlü pastanelerinden biri olan Gloria Pastanesinde kalfa olarak çalışan 1910 İstanbul doğumlu Arnavut asıllı bir genç olan Luka Zigoridis farklı ustalardan edindiği tecrübe ile bir pastane açmaya karar vermiş ve 1944 yılında İstiklal Caddesi No:124/2’de İnci Pastanesi’ni açmıştı. İstanbulluların hayatına yeni bir tatlı olarak giren profiterolü çok sevmişti.

Günümüzde Musa Ateş tarafından işletilen pastanede Musa Beyin emeği de 50 yıllık. 12 yaşında küçük bir öğrenciyken Luka ustanın yanında çalışmaya başlayan Musa Bey, binadaki 70’e yakın dükkândan bugün beş dükkân kaldı, yıkılana kadar buradayız, ancak yıkılınca bir daha İnci Pastanesi’ni açmayacağız diyor.

Bir tabak profiterolümü yavaş yavaş yerken bir yandan da analize koyuldum. Dışarıda yediğim profiterollere göre daha yoğun kreması ve çikolata sosu vardı.

 Adres: İstiklal Caddesi Mis Sokak No:18 Beyoğlu – İstanbul.                                                                Tel: (0212) 243 24 12