Tags

, , ,

Sakarya Günleri ile aynı zamana gelen Tokat Günleri benim için bir taşla iki kuş vurmak gibi oldu. Tokat kebabı yemek hayali ile Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Tokat Günlerine gittim. Ana kapıdan içeri girince yol üzerinde tokat kebabı fırınını görünce daha öteye geçemedim.

 Mahperi Hatun Kervansarayı’nda faaliyet gösteren firma Ankara’da düzenlene Tokat Günleri için Tokat’ın Pazar ilçesinden gelmiş.  Tokat kebabını pişirebilmek için özel fırın kurmuşlar.

 Ben gittiğimde tam öğle vaktiydi. Fırını geç yakmış olduklarını gördüm. Usta ile fırının başında sohbete koyulduk. Bugün ilk gün olduğu için organize olamadık biraz geç kaldık dedi. Ateşin biraz küllenmesini beklemekten başka yapacak bir şey yoktu.

 Bir boruya baş aşağı asılan şişler odun ateşinde pişiriliyor. Şişin en başına kuyruk yağı takılıyor sonra bir patates, bir patlıcan ve bir kuzu eti takılıyor. Şişi baş aşağı pişirirken en üste yer alan yağ eriyip lezzeti patates, patlıcan ve ete geçiyor ve şişin ucundan damlayan yağ altta yer alan oluktan akarak bir kap içerisinde toplanıyor.   Daha sonra bu yağ istenirse tabakta son halini almış olan kebabın üzerine de gezdiriliyor.  Ayrıca sıra sıra takılan biber, domates ve sarımsak pişiriliyor ve kebap ile servis ediliyor.

Bir porsiyon Tokat kebabı istedim. Ateş geç yakıldığı için et ağır ağır pişmemiş ve dışı kurumuştu. Uzun zamandır denemeyi arzu ettiğim Tokat kebabını tatmış olmanın verdiği içi huzurla yoluma devam ettim, ana binadan içeri girdim. Zile pekmezinden, Tokat domatesine, cevizden, maden suyuna kadar çok zengin reyonlar arasında turladıktan sonra Sakarya Günleri’ne doğru yola koyuldum.