Tags

, , ,

22-25 Eylül 2011 tarihleri arasında Sakarya Günleri adı altında Atatürk Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenlendi. Açılış günü olan 22 Eylül tarihinde açılışta bulunma fırsatını yakaladım. Açılış töreninin ardından stantlarda yerlerini almış ürünlerden tatma fırsatı elde ettim.

Tuna Tan firmasının açtığı stantta kabak tatlısı dışında dikkatimi çeken kabak şekeri ve kabaklı baklava oldu.

Kabak şekeri çok hoşuma gitti. Yerken kıtır kıtır oluşu, fazla tatlı olmayışı ve şekliyle başarılıydı. Yarım kabak içine yerleştirilen şekerlerin sunumu da çok beğendim.

Kabaklı baklava da çok güzeldi. Ben tatlılara, turtalara, cheesecake kabağı çok yakıştırırım. Amerikalıların şükran gününde yaptıkları ev yapımı pumpkin pie (kabaklı turta) muhteşem olur. İnce hamur üzerinde kabak püresi, şeker, süt ve bir takım baharatla hazırlana karışım dökülür fırında ağır ağır pişirilir ve sonra turta üzerine konulan krema ile servis edilir. Benim en favori tatlılarımdan biridir. İki yıl önce ekim ayında Big Chefs’te yediğim kabaklı cheesecake in tadı hala damağımdadır.  Belki ben kabağı çok sevdiğim için baklavayı da beğendim.

O gün gelen konuklara üzerine dövülmüş ceviz konulmuş kabak tatlıları da ikram edildi. Ayrıca tepsilerce kabak tatlısı satıldı.

Sakarya Günlerinde dikkatimi çeken bir diğer stant Köfteci İsmail’in standı oldu. Adapazarı’nda faaliyet gösteren ve ıslama köftesiyle meşhur olan Köfteci İsmail’in standında gördüğüm kabak tatlılarının cazibesine kapıldım gittim. Çok kalabalık olduğu için çok az konuşma fırsatını yakaladım. Kabağı nasıl pişirdiklerini sordum. Anneannelerimizin pişirdiği tarzda dedi. Kısık ateşte karamelize olana kadar.

Bir parça kaymak ve dövülmüş ceviz ile servis edilen kabak tatlısı muhteşemdi. Tadına doyamadım diyebilirim. Islama köfteyi geçtim ben bu kabak tatlısına bayıldım.