Tags

, , , , ,

Kos’ta tüm gün dolaştıktan sonra yemek yiyebileceğimiz yerler arasında yer alan, önceden saptadığım Caravan Restaurant’a doğru yola koyulduk. Sahilden biraz içeride yer aldığı için sokak levhalarını takip ederek restorana ulaştık.

Beğendimiz bir masaya oturduk. Beklemeye başladık. O sırada, içeride Türkçe konuşulduğunu duydum. Gelen kişiye siz Türk müsünüz diye sordum. Aldığım cevap evet olunca gözlerim parladı. Meğer restoranın sahibi Hasan Bey Giritli bir Türkmüş, eşi Kosluymuş, evlenince Kos’a yerleşmişler.  Dedelerinden kalan arsaya iki katlı ev yapmışlar, altına da restoran açmışlar. 16 yıldır aynı yerde hizmet veriyorlarmış. Caravan tam bir aile işletmesi. Eşi mutfaktan sorumlu, Hasan Bey de işletmeden.

Mönümüz gelince tatmayı planladığım yemekleri mönüde aramaya başladım. Saganaki, kalamar tava, yunan salatası ve musakka istedik.

Mönü oldukça zengin, herşey günlük, taze ve ev yapımı. Kendimizin yemeyeceği hiçbir şeyi müşterilerimize sunmayız, titizlikle yemeklerimizi hazırlarız dediler.

Masamıza önce taş fırında pişmiş ekmek ve tereyağı geldi. Adalarda (Kos ve Rodos) yediğimiz en başarılı ekmek olduğunu söyleyebilirim.

Ardından salatamız geldi. Yunan salatasının (Greek Salad) bir özelliği salatadaki her şeyin sipariş verildikten sonra hazırlanması ve üzerine bir parça feta (beyaz peynir) konarak servis edilmesi. Adalarda gittiğimiz her restoranda gördüğüm, salatanın yanında zeytinyağı ve limonu getirmeleriydi. Kesinlikle zeytinyağı ve limon salata üzerine önceden gezdirilip salata masaya o şekilde getirilmiyor. Zeytinyağlarının kaliteli sızma zeytinyağı olması salatayı güzelleştiren önemli bir faktör oluyor. Gelelim salatamıza, yukarıda değindiğim tüm özellikleri barındırıyordu. Malzemenin tazeliğine ve lezzetine diyecek bir şey yoktu.

Daha sonra sıcak sıcak bir yunan mezesi olan saganaki geldi,. Kefalograviera, kasseri, kefalotyri gibi sert yunan peynirlerin kızartılması ile yapılıyor. Kıbrıs’ta yapılan hellim kızartmaya bir ölçüde benzediğini söyleyebilir. Saganaki, bir parmak kalınlığında kesilen peynirin un ve yumurtaya batırılıp zeytinyağı veya tereyağında altın sarısı renk alana kadar kızartılması ile yapılıyor. Genelde yarım limon ile sıcak servis ediliyor. Saganakimiz çok güzeldi. Tavsiyem soğutmadan sıcak sıcak yemeniz.

Ardından kalamar tavamız geldi. Sunumu güzeldi. Bir ara sıcak gibi değil bir ana yemek gibi geldi. Gümüşlük’ün yerli kalamarını aradım diyebilirim. Lezzeti iyiydi ama biraz sertti.

Gelelim ana yemeğimize. Musakka (moussaka) bizim bildiğimiz musakkadan çok farklı. Bende lazanya yiyormuş havası uyandırdı. Tabii içinde lazanya yok. Yapılışına gelince en alta dilimlenmiş patates konuyor. Katmanlar halinde kabak ve patlıcan diziliyor. Aralarına kıyma ile hazırlanan iç konuyor. İç: sarımsak, soğan, domates, kıyma, maydanoz ve biraz tarçın ile hazırlanıyor. En üste ise beşamel sos dökülüp fırında pişiriliyor. Hasan Bey’in eşinin kendi elleriyle hazırladığı musakkanın çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Lezzeti çok iyiydi. Sunumu güzeldi.

Yemeğimiz boyunca Hasan Bey ve eşiyle sohbet ettik. Yemeğin ardından eşi bize zeytinyağı ile yapmış olduğu irmik helvasını dondurma ile servis etti. Şekeri tam karardı. Zeytinyağı ile yapıldığı için de çok hafifti.

Tatlının ardından Hasan Beyin ikramı olan “Loumidis Papagalos” marka Türk kahvesini içtik. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diyerek, bir daha görüşmek üzere ayrıldık.

Hasan Bey ve eşi çok cana yakın insanlardı. Çok güzel ve keyifli bir yemek yedik. Toplamda 30 Euro hesap ödedik.

Restorana gitmenin en kestirme yolu sahilde yer alan Yunuslu Meydan’a gelip oradan Kanari Caddesi’ne devam etmeniz.

Adres: 52 Amerikis St. 85300 – Kos                                                                                               Tel: 02420 27118

Advertisements