Tags

,

Yunan adalarına günübirlik turlarda vizenin kalkması ve yeşil pasaporta Yunanistan’a girişte vize istenmemesi sebebiyle biz de bir yandan Bodrum seyahatimizi planlarken diğer yandan Kos ve Rodos seyahatlerimizi planladık.

Blogumu içeriğine biraz ters düşecek ama adalara olan seyahat talebi nedeniyle bu konuda sizlere bilgi vermek istedim. Bodrum’dan her gün Kos Adası’na tekne turları mevcut. Ben Bodrum Express Lines’ı tercih ettim.  Aynı gün gidiş-dönüş 12 €. Her gün sabah 9.00’da Bodrum Cruise Port; 9.30’da Bodrum Kale’den hareket. Bodrum Express Lines’ın online bilet satışı mevcut. Seyahatinizi önceden planlama şansınız olursa biletinizi önceden almanızı tavsiye ederim. Yol 1 saat sürüyor. Akşam dönüş saat 17.00’de. Ayrıca Turgutreis’ten de her gün Kos’a seferler mevcut.

Kos, Oniki Adlar grubu içinde Rodos’tan sonraki en büyük ada. Ayrıca, Oniki Adalar içinde Türkiye’ye en yakın ada. Kos Adası diğer adıyla İstanköy, Bodrum Yarımadası’nın sadece 5 mil uzağında yer alıyor.

1500’lü yıllarda Türklerin hâkimiyetinde olan ada, 1912’de İtalyanlara geçti. 1947 yılında ise tamamen Yunanistan’a bırakıldı. Adanın nüfusunun yüzde 10’u Türklerden oluşuyor.

 Adada turizm oldukça gelişmiş, birçok otel ve restoran mevcut. Adaya deniz yolu dışında havayolu ile de birçok turist geliyor. Küçük bir tarihi kalesi var. Ayrıca, Hipokrat’ın doğduğu topraklar olan bu adada birkaç cami de mevcut.

Kos’ta ne yapılır?

Araba kiralanıp Kos merkez dışında yerleşim olan diğer Tigaki, Marmari, Mastihari, Limnionas, Kefalos, Kardamena, Thermes ve Psalidi yerler gezilebilir.

St. John Şövalyeleri’ni Kalesi görülebilir.

Defterdar Camii ve külliyesi ile Hipokrat’ın ağacı görülebilir.

Meydan Camii ve yanında yer alan Arkeoloji Müzesi ziyaret edilebilir.

Antik tiyatro ve tarihi şehir kalıntıları gezilebilir.