Tags

, , , ,

Değerli Arkadaşlar,

 Uzun zamandır listemde olmasına rağmen bir türlü gidemediğim Nazım Usta’nın yerine sonunda gidebildim. Hacı Bayram Caddesi üzerinde yürürken sağ kolda kalan köşe dükkan. Görmemeniz imkansız. Bu üst resimde gördüğünüz yer aslında şubesi içeri girdim etrafı bir inceledim, beklediğim havayı yakalayamadığım için çıktım. Ben asıl dükkana gideyim dedim. Asıl dükkan şubenin üst çaprazı. Merdivenlerden çıkıp sağa kıvrılmanız gerekiyor. Üst kat konumunda olduğu için daha ferah, yaz günü olduğu için dışarıya 5-6 masa atmışlar. İçeride de 5 masa var oldukça küçük ve salaş bir yer. Tam benim istediğim, hayal ettiğim gibi.

 Pilav üstü döner sipariş ettim. Döneri beklerken masaya soğanlı salata geldi, soğansızı ile değiştirmesini istedim. Salata hakkında söylenecek pek birşey yok oldukça standart bir salata. Pilav üstü dönerim hemen geldi. Manzarası çok güzel, iştah açıcı. Pilav üzerine yaprak et döner özenle dizilmişti, sıcak pideler ile servis edildi. Salata olduğu için tek bir biber ile bir görsellik kazandırılmış. Sunumunu beğendim.

  Lezzetine gelince oldukça başarılı olduğunu söylemek isterim. Gerçek bir Ankara et döneri. Aralara ustaca serpiştirilmiş kuyruk yağı tam karar. Tuzu çok iyi ayarlanmış, ete lezzet katmış. Bence tek eksiği kömür ateşinin verdiği ilave aroma. Pilav tane taneydi hem et suyu hem de tereyağı kullanılmış. Kesinlikle ağır değildi. Yerken ve yedikten sonra rahatsız etmedi.

 

 Nazım Usta dükkanda yoktu. Oğlu vardı. Kendisi ile biraz sohbet ettik. Hepsi Hacı Bayram civarında olmak üzere 4 dükkan değiştirmişler. Bu son dükkanda 16 yıldır faaliyet göteriyorlarmış. Birinci sınıf et kullandıklarını söyledi. İyi et döner tezgahında tavuk eti gibi açık renk durur, etin kalitesi düştükçe kara durur dedi. Etin tüm sinirlerini tek tek aldıktan sonra sadece soğan suyu ile terbiye ettiklerini ilave etti. Neden kömür ateşinde pişirmediklerini sordum. Müşterilerinin genelde öğle vakti geldiğini çok seri çalışmaları gerektiği için kömür ateşinin yetersiz kaldığını söyledi.

 Adres: Hacı Bayram Cad. No:24 Ulus – Ankara                                                                              Tel: 312. 310 96 68

  Şube: Hacı Bayram Cad. No:6/C Ulus – Ankara                                                                              Tel: 312. 309 80 60