Tags

, , , , , ,

Bugün sizlere 1963 yılında kurulmuş Ankara’nın eski kebapçılarından birisi olan Düveroğlu’ndan bahsedeceğim. Resimde görülen binanın tam katında hizmet veren Düveroğlu, Antep mutfağının lezzetlerini uzun yıllardır Ankaralıların beğenisine sunuyor. Kurulduğu yıldan bu yana Gençlik Caddesi’ndeki adresinde hizmet vermekte olan kebapçı, Hürriyet Gazetesi’nin en iyi on Antep yemekleri listesinde de yer alıyor. Kebapçıyı baba Enver, oğul Suat ve torunu Yaman Düveroğlu olmak üzere üç kuşak işletiyor. Un, nişasta ve fıstık Gaziantep’ten getiriliyor.

Mercimek çorbası ile başladım. Bir parça limon ve pide ile servis edilen çorbayı beğendim. Kıvamı çok iyiydi. Klasik mercimek çorbası lezzetini her kaşıkta alıyorsunuz. Yanında servis edilen pide tuzsuz. O da tam benim sevdiğim gibi.

Masaya gelen domates ezme ve yeşillikler tazeydi. Ezme beklediğimden biraz daha acı ve soğanlı olmasına rağmen başarılıydı.

Ardından, antep usulü sarımsaklı lahmacun istedim. Büyüklüğü ve inceliği iyiydi. Malzemeler oldukça iyi kıyılmıştı. Sarımsak baskın değildi ama yerken çok iyi damakta hissediliyordu. Gaziantep ili sınırları dışında yediğim Antep lahmacunlar arasında en başarılarından birisi olduğunu söyleyebilirim.

İçli köfteye gelince, istediğiniz zaman içli köfte bulamıyorsunuz. Bir tepsi kadar hazırlanıyor, garsonlar masalara gelip içli köfte isteyip istemediğinizi soruyor. İstemem derseniz zaten bir daha isteme şansınız olmuyor çünkü o sırada bitmiş oluyor. Ben beşinci gidişimde içli köfte yakalayabildim. Yakaladığıma değdimi derseniz değmedi. Görüntüsü güzel ama içinin malzemesi zayıftı. Beklentimin çok altında kaldı.

Terbiyeli acılı kuzu şiş Düveroğlu’nun spesiyali. Genellikle öğlen bitiyor nadiren akşama kalıyor. Terbiyesi başarılı o nedenle et oldukça yumuşak. İdeal pişirilmiş olduğu için de sulu sulu. Kesinlikle tavsiye ederim.

Dediğim gibi 5 defa gidip sonra bu yazıyı yazdığım için kebapları birden fazla test etme fırsatı buldum. Bir akşam gittiğimizde şiş olmadığı için döneri denemeye karar verdim. Sıkı araştırmalarım sonucu tamamen etle yapılmadığını içine kıyma ilave edildiğini öğrendim. Döneri lavaşta istedim. Üst resimde de görüldüğü üzere oldukça sade bir şekilde tabakta iki parça halinde servis edildi. Keşke yanına iki parça domates koysalardı. Döneri beğendim tadıyla, tuzuyla ve yağ oranıyla güzeldi.

Gelelim finale, finali şöbiyet ile yapmayı arzu ettiysemde kalmadığı için havuç dilimini denemeye karar kıldım. Görüntüsüyle, fıstığıyla herşeyiyle bir bütün olarak değerlendirecek olursam bana çok şerbetli ve ağır gelmesinin dışında güzeldi. Gaziantep’te yediğim çıtır ve hafif havuç diliminden malesef uzaktı.

 Fiyat – lezzet karşılaştırması yapacak olursak ödediğiniz paranın fazlasıyla karşılığını alıyorsunuz. Beş defa gittim her seferinde aynı lezzeti buldum. Öğlenleri ve akşamları kalabalık olduğunu söyleyebilirim. Ara bir saatte ya da akşam 6’dan önce giderseniz huzurlu bir yemek yiyebilirsiniz.

 Terbiyeli acılı şiş 14 TL., İçli köfte 2.50 TL., Sarımsaklı antep lahmacun 3.25 TL., Fıstıklı havuç dilimi 4.20 TL. Kola 1.75, Ayran 1.25 TL.

 Adres: Gençlik Caddesi No:27 Anıttepe – Ankara                                                                       Tel: 312. 229 79 38

 Ayrıca, 1986 yılında Kızılay’da açtıkları bir şubeleri de var.