Tags

, , , ,

1955 yılında Kızılay’da eski Vakko, yeni Kimlik Mağazası yanında iş hayatına başlayan Meşhur İskender daha sonra Paris Caddesi’nde bugünkü yerine taşınmıştır. Uzun yıllar Paris Caddesi’nde tek şubeli olarak hizmet veren Meşhur İskender daha sonra Bilkent’e açtığı şubesi ile Ankara’da şube sayısını ikiye çıkartmıştır.

Ben 28 yıldır Meşhur İskender’e gitmekteyim. O zamandan bu zamana çizgisini korumuş bir işletme olduğunu söyleyebilirim. 80’li yıllarda özellikle hafta sonları çok kalabalık olduğunu hatırlıyorum. Bir hafta sonu gittiğimizde iki tur otobüsü gelmiş ve salon bir anda dolmuştu.

Dekorasyon ben bildim bileli aynı. Klasik ahşap sandalyeler, beyaz masa örtüleri, klasik avizeler ve aydınlık salonu ile insanı içine çeken bir mekan.

Siparişlerimizi verdikten sonra masaya ilk önce salatalarımız geldi. Oldukça sade bir şekilde hazırlanan salatanın tazeliği dışında bir özelliği yoktu.

Ardından iskenderlerimiz geldi. Et dönerden yapılan iskenderin lezzeti çok iyiydi. Yoğurdu ise tek kelimeyle harikaydı.

Sos ve tereyağı ilavesi ile daha da lezzetlenen iskenderin çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. İskenderin altında yer alan pide yumuşak ve küçük küçük doğranmış olduğu için yemesi çok rahattı.

İlk siparişimizi verirken söylediğimiz künefe yemeğin ardından hemen masamıza geldi. Şerbeti masada ilave edilip servise hazır hale getirildi. Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere çok güzel kızarmıştı ve kalınlığı iyiydi. Lezzetine gelince güzeldi fakat peyniri bol olmasına rağmen çektikçe uzamıyordu biraz topaklanmıştı. Genel olarak künefe güzel olmasına rağmen peyniri bende hayal kırıklığı yarattı.

Servisiyle, lezzetiyle ve ortamıyla güzel bir iskender yemek isteyenler için Meşhur İskender iyi bir alternatif olabilir. Bir porsiyon iskender 14 TL., salata, çay ve kahve ikramları.

 Adres: Paris Cd. 20/A Kavaklıdere – ANKARA

Web: http://www.meshuriskender.com.tr