Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

 Bugün sizlere daha önce Wangcho Çin Lokantası adı altında anlattığım Altınpark’ın içinde yer alan çin lokantasından bir defa daha bahsedeceğim. İlk anlatımımı resim koymadan yaptığım için ikinci defa bu lokantayı yazma ihtiyacı duydum.

Lokanta tamamen ahşap bir binada yer alıyor. Yüksek tavanlı ve etrafı camla çevrili. Dekorasyon olarak pek birşey yok. Bir kaç fener ve duvarda asılı bir kaç tablo… Çin lokantasına geldiğinizi asıl size hissettiren çin lokantasının kendine has yemek kokusu oluyor.

Her zamanki gibi içeride birkaç masa doluydu. İçerisi oldukça sakindi. Beni bu lokantada çeken işte bu sakinliği oluyor. Karmaşa, gürültü ve ortada koşuşturan garsonlar burada yok.

Mönüden iki kişilik set mönü tercih ediyoruz. Yedi kalemden oluşan mönü fiyatı 38.50 TL. Mönüde ana yemek olarak tavuk var biz 2.5 TL.  farkını vererek sıcak demir davada dilimlenmiş dana eti istiyoruz. Masamıza ilk gelen üst resimde görülen acılı ve ekşili çorba oldu. İçerisinde havuç rendesi, mantar ve yumurta bulunan çorba oldukça kıvamlı ve lezzetliydi.

Masamıza ardından üst resimde görülen salata geldi. Rendelenmiş patatesten yapılan salata, patatesin ihtiva ettiği nişasta dolayısıyla tatlımsı ama sosun etkisiyle de bir yandan ekşimsi bir lezzete sahip olmuş. Lezzeti yerindeydi.

Ardından gelen çin böreği çok güzel kızarmış. Çıtır çıtır olmuş. İçinin malzemesi bol, lezzeti güzeldi.

Sahanda mantarlı mevsim sebzesi tabağı oldukça başarılıydı. Tam kıvamında wokta pişirilen sebzelerin lezzeti tamdı.

Ardından Guangdong usulü pilav geldi. Çin’de 8 temel mutfaktan bahsedilir. Bu mutfaklar  Shandong, Guangdong, Sichuan, Hunan, Jiangsu, Zhejiang, Fujian ve Anhui mutfaklarıdır. Bu mutfaklar zaman içinde tarihselliği, pişirme tarzları, ortaya çıkan lezzetin kompleksliği gibi birtakım kriterler sonucu belirlenmiş. Bu önemli mutfaklardan birisi de Çin’in güney bölgesinde yer alan Guangdong mutfağı olmuş. Bu mutfağı öne çıkaran, kullandıkları ender malzemeler, titiz pişirme stilleri, yemeklerin lezzetlerinin net olarak algılanması, yarattıkları lezzetlerin canlılığı ve damakta bıraktığı tazeliği olmuş.

Vazgeçemediğim lezzetlerden birisi olan çin mantısını, set mönüde yer almaması nedeniyle ilave olarak istedik. Temelde haşlanmış ve kızarmış olmak üzere iki çeşidi bulunan çin mantısının ben haşlanmış olanını daha çok seviyorum. Tabakta servis edilen mantı güzeldi, malzemesi boldu ancak soğumasın diye hızla yedik. Quick China’da haşlanmış mantıyı bambudan yapılmış üstü kapaklı altında tealight mum yanan kaplarda servis ediyorlar. Bu yöntemle mantı soğumadan kendi buharı ile uzun süre sıcak kalıyor. Bu da benim çok hoşuma gidiyor.

Ana yemek olarak, sıcak demir davada dilimlenmiş dana eti mantar ile servis edildi. Daha önce burada yediğim aynı iki yemeği karşılaştırdığımda bu yediğimi daha az beğendim. İki sebebi var. Birincisi yemek çok tuzluydu. Eti soya sosu ile marine ediyorlar. Soya sosunu fazla kaçırınca yemek çok tuzlu oluyor. Genelde çinliler tuzlu soya sosu kullanıyor. Japonların sushide kullandıkları ise tuzsuz oluyor. İkincisi et çok iyi işlenmemişti. Bazı sert yerleri vardı.

Yemek üzerine tatlı olarak kızartılmış muz geldi. Kızartma başarılıydı. Yağ çekmemişti. Yerken yağ kokusu gelmiyordu ve ballı şerbeti tam karardı.

Geceyi işletmenin ikramı olan yasemin çayını içerek noktaladık.

Adres: Wangcho Çin Lokantası, Altınpark – Ankara.                                                               Tel: 312. 318 14 07

 Not: Çin lokantasına en yakın kapı, Altınpark içinde yer alan yüzme havuzunun bulunduğu giriş. Lokantayı önceden arayıp arabanızın plakasını verirseniz onlar kapı görevlilerine plakayı bildiriyorlar ve parkın içine arabanız ile girebiliyorsunuz aksi halde arabanızı dışarı bırakmanız gerekiyor. Bir küçük uyarı, her bir işletme bir gün içinde içeriye 5 araç sokabiliyormuş.