Tags

, , ,

Geçen hafta başladığım yazıma bu hafta da devam ediyorum. U şeklinde dizayn edilen Pelit’in açık büfe salonu oldukça geniş ve ferahtı.

Bizim gittiğimiz gün 450 kişilik rezervasyonları varmış. Bir de rezervasyonsuz gelenlerin eklendiğini düşünürseniz açık büfe önünde oluşabilecek kuyrukları hayal etmek zor olmayacaktır. O nedenle açık büfe alanını oldukça geniş tutmak çok mantıklı olmuş.

Açık büfeye biraz daha yakından bakacak olursak, bir bölüm peynir ve şarküteri çeşitlerine ayrılmıştı. Örgü peynir, kaşar peyniri, beyaz peynir, dil peyniri, otlu peynir… özenli bir şekilde hazırlanmıştı.

Zeytinyağlıların ve mezelerin olduğu bölüm de geniş tutulmuştu.

Sıcaklar bölümünde mercimek çorbası, pirinç pilavı, buharda pişmiş sebze, patates tava, tavuk külbastı, su böreği ve köfte yer almaktaydı.

Tatlı bölümünün de başarılı olduğunu söyleyebilirim. Baklava çeşitleri, şekerpare, kabak tatlısı, krem şokola, sütlaç, profiterol ve devamında meyve çeşitleri…

Tatlıların dışında mini cheesecakeler ve tartoletler göz alıcıydı.

Daha detaylı fotoğraf çekebilemek için tabağıma aldığım tartoletler ve cheesecakelere gelince ananaslı tartolet, çikolatalı tartolet, kestaneli tartolet ve kahveli tartolet oldukça lezizdi.

Ayrıca, ekmek çeşitleri ve tuzlu pastalardan oluşan bir bölüm de mevcuttu. Yukarıda değindiğim pasta ve tatlı çeşitleri bittikçe yenileri ile sürekli değiştirildi. O kadar kalabalık ve yoğun bir gündü ki depodan yeni bardak ve tabak çıkarttılar.

Brunchın ilerleyen saatlerinde döner tezgahı ortaya çıktı. Az yağlı ve tamamen etten hazırlanan döner de denemeye değerdi. Fırsatı kaçırmadım tadımlık bir kaç lokma aldım. Etin lezzetli ve dönerin başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Genel bir değerlendirme yapacak olursam oldukça kalabalık bir brunch için Pelit’in başarılı olduğunu söyleyebilirim. Zaman zaman garsonların yetersiz kaldığı ve masaya yaptıkları servislerin geciktiği olmadı, oldu tabii ki. Benim için önemli olan yiyeceklerin lezzetli ve açık büfenin sürekliliğiydi. Onu da başardılar. Tatlılar, petifürler, tuzlular herbiri özenle hazırlanmıştı ve lezzetliydiler.

 Brunch için belirleyici faktörlerden biri de fiyatı oluyor. Kişi başı 40 TL. olduğunu söylemek isterim. Ankara için biraz yüksek bulduğumu söylemeden edemeyeceğim. Kalite ve çeşit arttikça fiyatın artması da kaçınılmaz oluyor.

 Adres: Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cd., Ambrosia No:18 D:2 Çukurambar – ANK Tel: 312. 285 80 00                                                                                                                       Web: http://www.pelit.com.tr