Tags

, , , ,

İtfaiye Meydanı’ndaki Kokoreççi Hacı’ya her gidişimizde, karşı köşede yer alan Mutlu Piknik’in dönerini denemek istemiş olmama rağmen bir türlü fırsat bulamamıştım. Geçen hafta bu fırsatı yarattım ve arkadaşlarım ile Mutlu Piknik’e gittik. Hava güzel olduğu için dükkanın önüne atılmış masalardan birine geçtik.

Ben hemen döner tezgahının yanında yerimi aldım ve döner ustası Mehmet Bey ile sohbete başladık. Ankara’nın hemen hemen her yerinde Mutlu Piknik veya Mutlu Kebap isimlerini görür ve Mutlu isminin nereden geldiğini hep merak ederdim. Sağolsun Mehmet Usta bu merakımı giderdi. 1950’li yıllarda Konya’nın Mutlu Beldesi’nden Ankaraya göç edenler lokantacılık işine girmişler. 70’li yıllara gelindiğinde Ankara’da yetmiş civarında lokantanın sahipleri ve çalışanları Mutlu beldesinden gelenlermiş. Açtıkları kebabçı ve pikniklere hep Mutlu ismini vermişler. Zaman içerisinde sayıları azalmış ama hala Ankara’da farklı semtlerde Mutlu ismine rastlamak mümkün.

Mehmet Usta, 14 yıl boyunca Cici Piknik’te çalışmış. Kendisi etten ve dönerden çok iyi anlıyor. Döner tezgahında özel kömür kullanıyor. Eti nasıl terbiye ettiğini ısrarla sormama rağmen söylemedi. Arkadaşlarım ekmek arası döner tercih ettiler ve döneri soğansız istediler. Taze ekmek arasında domates ve biber ile servis edilen döner çok güzeldi. Yağ oranı çok iyi ayarlanmıştı. Terbiyesi çok başarılıydı. Ayrıca etin tuzu tam kıvamındaydı.

Ben pilav üstü döner istedim. Hem görselliği açısından hem de sıcak pilav üzerinde dönerin daha uzun süre soğumadan kalması sebebiyle genelde tercihim bu yönde oluyor. Döner yukarıda da değindiğim üzere çok lezzetliydi. Yağlı ve tuzlu değildi. Tam benim damak tadıma uygundu.

Mutlu Piknik’te dönerin dışında ne yenir diye sorduğumda, köftesinin ve ezogelin çorbasının da güzel olduğunu söylediler. Ben sadece köftelerin fotoğrafını çektim. Tadına bakmayı bir sonraki sefere bırakarak vedalaştım.

 Çeyrek ekmek döner 3,5 TL., yarım ekmek döner 7 TL. ve pilav üstü döner 10,5 TL.

Adres: İtfaiye Meydanı, Temmuz Sk. No:15 Ulus – Ankara                                                      Tel: 312. 310 66 46