Tags

, ,

 Erzincan’a yaptığımız kısacık seyahatimizin son saatlerinde Erzincan’ın olmazsa olmazlarından meşhur Erzincan ketesini almak için Yıldız Ekmek Fırını’na uğradık.

Eskiden evlerde yapılan kete zaman içerisinde belli bir standartın yakalanması, şehir hayatının getirdiği günlük koşuşturmacanın artması, kadınların iş hayatında artan rolü  ve fiyatının makul olması nedeni ile fırınlara kaymış. Yıldız Ekmek Fırını da ketesi ile ön plana çıkan fırınlardan birisi olmuş. Yapımında tereyağı, süt ve yumurta kullanılan keteler içli, içsiz ve cevizli olarak üretiliyor. Üst resimde görülen içli, alt resimde görülen ise cevizli kete.

Günlük olarak hazırlanan ketelerin çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. 3 er adet içli ve cevizli kete aldık. Ayrıca fırında kuru pasta ve ekmek çeşitleri de mevcut.

Erzincanlılar’ın sabah kahvaltılarında eksik etmedikleri keteleri alarak Ankara’ya döndük. Kepek oranı yüksek olduğu için hazmı kolay olduğu söylenen keteler ile ertesi gün güzel bir kahvaltı yaptık. Hem içli hem de cevizli keteyi beğendimi söylemek isterim.

Adres: Akşemseddin Mh. 652 Sk. No:1  – Erzincan                                                                        Tel: 446. 226 42 48

Şube: Fatih Mh. 711. Sk. No:1 – Erzincan                                                                                   Tel: 446. 226 57 34