Tags

, , , ,

Bugün sizlere Amerikan yemek kültürünün bir parçası olan “diner” konseptinin Washington’da en iyileri arasında gösterilen  “The Diner” isimli lokantadan bahsedeceğim.

The Diner’a, Decalage Horaire ‘in yazılarında okuduktan sonra gitmeye karar verdim. Kendisi diner kültürü üzerine oldukça bilgilendirici yazılar yazmıştır. 

Ben haftaiçi gittiğim için içerisi kalabalık değildi. Kapıda beklemeden içeri girip hemen oturdum. İçerisi L şeklinde olup, arkaya doğru uzanan dar uzun bir koridor üzerinde yer alan oturma bölümleri ve masalar  ile cam önünde yer alan bir kaç masadan oluşmaktaydı. Ayrıca L şeklinde oldukça geniş ve uzun bir tezgaha sahipti.

24 saat açık olan bu lokanta’da hemen hemen herşey mönülerinde yer alıyor. Kahvaltı tabakları, yumurta ve omlet çeşitleri, salatalar, hamburger ve sandviçler, akşam yemeği mönüleri ve tatlılar… 

 Ben “Diner Royal” istedim. Diner Royal, istediğiniz şekilde pişirilmiş iki yumurta, iki adet pancake veya french toast, tercihe göre hazırlanmış sosis ve kızarmış ekmek ile kahve, çay veya sıcak çikolata’dan oluşuyor. İlave 1$’a kızarmış patates veya grits isteyebiliyorsunuz. Uzun zamandır grits yemediğim için grits siparişi de verdim.

Grits Amerikan yerlilerinin sabah kahvaltılarında yedikleri ve daha çok Amerika’nın güneyinde tercih edilen mısırın çekilmiş halinin su, tuz ve yağ ile karıştırılıp sunulan halidir. Bir ölçü çekilmiş mısıra iki veya üç ölçü kaynamış su konulup biraz tuz ilave edilmesi ile hazırlanır. Yaklaşık 20 dk. pişirilir. Lapa halinde sunulur. Resimde sol üst köşede görülen gritsin yanında yağ ayrı olarak getirildi.

 Kahvaltı tabağımın başarılı olduğunu söyleyebilirim. Yumurtalar tam istediğim gibi pişmişti. French toast çok lezzetliydi. Kahve servisi kahvaltı boyunca devam etti. Kahve çok taze ve lezzetliydi. Grits aynı şekilde oldukça lezzetliydi. Hepsi için 13$ ödedim.

Washington’da gittiğim “The Diner”ı şehir içinde yer aldığı için diner konseptine sahip bir lokanta olarak tanımlayabilirim. Memphis’te gittiğim bir diner vardı. O tam bir dinerdı. Farkını şu şekilde anlatabilirim. 7/24 servis sunan dinerlar genelde şehirlerarası yollar üzerinde veya bağlantı noktalarına yakın tek katlı otoparkı olan bağımsız prefabrik yapılar oluyor. İçeri girdiğinizde ağır yağ kokusu alıyorsunuz. Genellikle oldukça hesaplı ama lezzetli yemeklerin sunulduğu sınırsız kahve içebileceğiniz bir yer. Memphis’te gittiğimiz diner tam bu şekildeydi. Memphis’in dışında kamyon park alanın tam karşısında yer alıyordu. Güneyli aksanına sahip iri zencilerin çalıştığı bir yerdi. Kahvaltıda yediğimiz steak and eggs çok başarılıydı. 

Konumuza dönecek olursak, The Diner, diner konseptini yaşamak ve güzel bir amerikan kahvaltısı yapmak için doğru bir yer.

 Adres: 2453 18 St. NW, Washington D.C., 20009                                                                       Tel: 202. 232 8800                                                                                                                           Web: http://www.dinerdc.com