Tags

, , , , ,

Değerli Arkadaşlar,

Bugün sizlere kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen, Amerika’da geniş bir zincir restaurant ağına sahip olan “The Cheesecake Factory”den bahsedeceğim. Daha önceki Amerika seyahatlerimde Chicago’da Sears Tower altında yer alan restauranta gitmek bana çok keyif verirdi. İlk kez, Washington’daki restaurantlarına gittim.

Evelyn Overton 1940’larda Detroit’te küçük bir dükkan açarak kendisinin geliştirdiği ve herkesi beğenisini kazandığı cheesecake’lerini yaparak iş dünyasına adım atmış. Ardından 1972’de Los Angeles’a yerleşerek “The Cheesecake Factory” adında bir dükkan açmışlar.  1975’te işi büyütmeye başlamışlar ve 20 farklı çeşit cheesecake yapmışlar ardından 1978’de Beverly Hills’da ilk restaurantlarını açmışlar. Yaklaşık otuz yılda Amerika’da 150 restauranta ulaşmışlar.

Ben her zaman dekorunu başarılı bulmuşumdur. Renkler, mobilyalar ve aydınlatmada kullanılan ışık insanı hiç rahatsız etmiyor. İnsan kendini sanki evindeymiş gibi hissediyor.

Ben “Salisbury Chopped Steak” ile başladım. Angus Beef’in bıçakarası yapılıp bir çeşit yassı köfte haline getirilmiş halinin mantar, soğan ve sarımsak ile kombine edilmesi ve üzerine mantar gravey sosunun konması ve beraberinde patates püresi ve taze yeşil fasulye ile servis edilmesi olarak özetleyebilirim. Orta pişmiş istediğim et tam kıvamında pişmişti. Gravy sosun lezzeti ete yakışmıştı. Patates püresi oldukça başarılıydı. Soğan, mantar ve sarımsak kombinasyonun et ile uyumu çok güzeldi. Yemeği çok beğendim.

Tatlı kısmına gelince klasik bir cheesecake yerine “Godiva Chocolate Cheesecake” tercih ettim. Krema ile servis edilen cheesecake sunumu başarılıydı. Lezzetine gelince çikolatalı cheesecake oldukça zengin bir tada sahipti. Ağdalı bir cheesecake olduğunu söyleyebilirim, krema ile beraber yendiğinde hafifleyip rahat yenebiliyordu. Lezzetsel olarak çikolatayı sevenlerin bu cheesecake’i kaçırmamaları öneririm. Gerçek bir cheesecake yemek isteyenlere ise “Original Cheesecake”i öneririm.

Cheesecake vitrinini çekmeden olmazdı. O nedenle vitrine dizilmiş o muhteşem cheesecakelerin fotoğraflarını çektim.

Mönüde, Godiva chocolate cheesecake dışında 32 çeşit cheesecake var. Ayrıca 8 çeşit kek (havuçlu kek, tiramusu…) de mönülerinde yer alıyor.

Benim favori cheesecakeim Pumpkin Cheesecake ama sadece Thankgiving Day zamanında, Ekim ortasında yapıyorlar o nedenle bu gidişimde yiyemedim. Geçen sene Big Chefs’te kabaklı cheesecake yemiştim. Onun da çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Genel olarak hem ortam hem de yemekler çok başarılıydı. Sadece cheesecake yemek, bir kahve içmek için bile gidilebilir.

Adres: 5345 Wisconsin Ave. NW Washington D.C., 20015                                                      Tel: 202. 634 4623                                                                                                                           Merto: Friendship Heights Station                                                                                                Web: http://www.thecheesecakefactory.com/