Tags

, , ,

>

Washington’da sohbet ettiğim bir kaç kişi bana Ben’s Chili Bowl’u önerdi. Öğrendiğime göre burası 22 Ağustos 1958 yılında açılmış. O yıllarda U Street “Black Broadway” diye adlandırılıyormuş. U Street üzerinde yer alan Club’larda dönemin ünlü jazzcıları sahne alıyormuş ve onlar da Ben’in dükkanına geliyorlarmış. Bu sanatçılar arasında Duke Ellington, Miles Davis, Ella Fitzgerald ve Nat King Cole’u saymak mümkün.
 10 Ocak 2009’da Obama Başkan olarak göreve başlamadan önce bir öğlen yemek yemek için buraya gelmiş. Yakın zamanda Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy de ailesi ile birlikte öğle yemeği yemiş.

 Yaklaşık 53 yıldır aynı yerde hizmet veren Ben’s Chili Bowl’da hala ilk açıldığı günden kalma orjinal tezgah, sandalye ve oturma bölümleri kullanılıyormuş.

Ben gittiğimde fazla kalabalık değildi.  6 am – 11 pm arası hizmet veriyorlar. Sabah 6 ile 11 arası kahvaltı mönüsü geçerli, 11 am’den sonra normal mönü servisine geçiyorlar  

 Yemek olarak “Ben’s Famous Chili Dog” bölümünden Jumbo Beef Dog seçtim. Sosisli sandviç üzerine hardal, soğan ve chili sos ile servis ediliyor. 
 
 

Birkaç dakika içinde sepette “Ben’s Famous Chili Dog” masama geldi. Yanında patates kızartması istemediğim için cips ile servis edildi.  Daha önce Amerika’da bulunduğum zamanlarda da chili içeren yiyecekler yemiştim o nedenle nasıl bir chili ile karşılaşacağımı az çok biliyordum. Chili çok spicy değildi, sosisli ile uyumunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Beğenerek yedim.

Yarım asırlık bir mekanı görmek, ortamı yaşamak, biraz sohbet etmek ve güzel bir sosisli yemek adına gidilebilir diye düşünüyorum. 6 $ ödedim.

Adres: 1213 U Street NW. Washington D.C.
Tel: 202. 667 0909
Web: http://www.benschilibowl.com/
Metro ile :We are conveniently located right across the street from the 13th street exit of the U Street-African American Civil War Memorial subway stop on the Green line.