Tags

, ,

> Dün akşam 5 arkadaş Quick China’ya Sushi yapım kursuna gittik. Eşimin bana hediye ettiği bu kursa sushi yapımını bilen bir kişi olarak bilgilerimi pekiştirmek için gittim. Daha önce sushi yapımı üzerine bir yazı yazmıştım.

Dün akşam toplam 9 kişi bir masanın etrafında Quick China’nın Genel Müdürü İsmail Özdemir ve Alex eşliğinde adım adım sushi yapmanın tekniğini öğrendik.
.
 Gittiğimizde masa düzeni tam ve malzemeler hazırdı. İlk önce teorik bir bilgi aldıktan sonra, uygulama yapmaya başladık.
Sushide o akşam kullanacağımız balıkları tanıdıktan sonra ilk denemelerimiz Nigiri-sushi üzerine oldu. Alt resimde görülen nigirileri yaptım. Karidesin haşlanması ve balıkların kesimi hakkında da bilgi aldık.
.
Sushiler kurumasın diye üzerine streç kapattık.
.
Ardından Maki-sushi yapımına geçtik. Alt resimde görülen Sake (Somunlu) Maki ile başladık. Somonun üzerine çok az taza soğa ilave ettik. Lezzetini çok başarılı buldum. Ardından Teka Maki yaptık. Tuna balığı ile hazırlanıyor.
Maki-sushi denemelerimize devam ettik. Ardından Temaki-sushi yaptık. Yapılışı diğer sushilerden farkı. Hasır kullanılmıyor. Avuç içine yerleştirilen nori (yosun) üzerine az pirinç, bol malzeme konup küllah haline getirilip bekletmeden hemen soya sosuna batırılıp yeniyor.
.
En son California Maki yapımı ile çalışmamızı sonlandırdık. İçine bir adet karides, bir adet yengeç eti, iki adet ince dilimlenmiş avakado, ince kıyılmış aysberg ve salatalık konuyor.
.
Ders bitiminde sertifikalarımızı aldık ve hazırladığımız sushileri afiyetle yedik.
Keyifli bir akşam geçirdiğimizi söyleyebilirim. Uzakdoğu mutfağına ilgi duyanlar Quick China’nın zaman zaman açtığı yemek kurslardan faydalanabilirler. Sıcak ve samimi bir ortamda hem yeni tatlar keşfedip hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz.
.
Adres:Uğur Mumcu Cd., Uğur Mumcu’nun Sokağı No:64/b Gaziosmanpaşa – Ankara
Tel: 312. 437 03 03