Tags

, , , , , ,

>

Uzun zamandır yazmak istediğim ama bir türlü fırsatını bulup gidemediğim Emin Usta’ya sonunda gittim.

Hafta içi bir öğlen arası gittim. İçeride bir kaç masa vardı. Bir yer gösterdiler oturdum. İçerisi oldukça sade döşenmiş, tam bir esnaf lokantası.

Niyetim önce fasulyenin tadına bakmak olduğu için az kuru, az pilav istedim. Fasulye tam benim sevdiğim dermason fasulye. İnce kabuklu ve oldukça lezzetliydi. Emin Usta ile fasulye hakkında konuştuk. O da benim gibi düşünüyor. Dermason fasulyeyi şeker fasulyeden daha iyi buluyor. Fasulyenin kalitesi çok iyiydi.
.
Nasıl pişirdiklerini sordum. Akşamdan ıslattıklarını ama haşlamadan pişirdiklerini söyledi. Önceden hazırladıkları formülü gizli sosta, meşe kömürü ateşinde pişirdiklerini ilave etti. Tüpgaz olursa fasulye dağılıyor ateş çok kuvvetli geliyor dedi.
.
Ben fasulyeyi biraz helmelenmiş severim. Emin Usta fasulye özlü (helmeli) olunca gelen müşterilerimiz fasulye dünden mi kaldı diye düşünüyorlar o yüzden bu şekilde yapıyoruz dedi.
Pilav tane taneydi. Pilavı et suyuna yapmıştı. Et suyunun lezzeti baskındı. Hafif tereyağlı olsaysı daha çok hoşuma giderdi.
.
 Ardından 1 porsiyon karışık (köfte ve şiş) ızgara istedim. Köftenin lezzeti iyiydi. Emin Usta ile sohbetimizde köftenin içinde az ekmek içi, soğan, maydonoz, tuz ve karabiber olduğunun teyidini aldım. Ben köftede maydonozu pek sevmem. Maydonozlar oldukça ince kıyılmıştı o nedenle rahatsız etmedi.
Şiş, kuzu şişti. Emin Usta terbiye yapmadığını söyledi ve şimdi kuzu şiş yemek için tam zamanı olduğunu ilave etti. Kuzu şişi çok beğendim. Yumuşacıktı, ideal oranda pişmişti, içi oldukça suluydu ve lezzetliydi. Mangalda ısıtılmış ekmek ve közlenmiş biber ile çok iyi gitti.
Yolu Samanpazarına düşenlere kesinlikle gitmelerin tavsiye ederim. Toplamda 15 TL. hesap ödedim.
.
Adres: Koyun Pazarı Yokuşu No:48 Smanpazarı – Ankara
Tel: 310 27 12