Tags

, , , ,

>

1995 yılında işyerim Tunalı’ya yakındı. O dönem iş arkadaşlarımdan birinin yakın arkadaşı olan Halil Bey tarafından Cafe des Cafes açıldı ve biz de açılışına gittik. O yıllarda Tunalı’da bu ayarda bir cafe yoktu. Tunalı’nın ilk modern cafesi olarak anıldığını söyleyebilirim. Öğle yemeklerinden sonra kahve içmeye, bazı akşamlar iş çıkışı arkadaşlarımız ile buluşmaya hep Cafe des Cafes’e gider olmuştuk. O dönem Cafe’de beni etkileten dekorasyonu ve hizmet kalitesi olmuştu.

Ben koyu ahşap ağırlıklı dekorasyonu, soft ışıklandırmayı ve rahat koltukları çok severim. Bu tip mekanlarda kendimi rahat ve huzurlu hissederim. Cafe des Cafes’de tam bu tanıma uyan bir mekandı ve 15 yıldır çizgisini bozmadan bu günlere geldi.
 Eşimle beraber haftaiçi bir akşam Cafe des Cafes’e uğradık. Cafe’nin arka kısmında yer alan bölümde oturmaya karar verdik. Son gittiğimizden bu yana bazı değişiklikler olmuş. Sigara içinler unutulmamış bir kış bahçesi yapılmış ve bir de pizza fırını ilave edilmiş. Mekan her zamanki sıcaklığı ile bizi karşıladı.
Biz bir Börekçi Tabağı, Mantar Soslu Bonfile ve Cafe des Cafes Tagliatelle istedik. Börekçi tabağının ana yemeklerden önce gelmesini beklerdim ama olmadı. Tüm siparişlerimiz eş zamanlı geldi. Bu benim önem verdiğim ama garsonların atladığı bir konu.
Börekçi tabağında şefin böreği, çiğ börek ve sigara böreği vardı. Şefin böreği güzeldi, malzemesi bol ve lezzetliydi. Çiğ böreği beğenmedim. Hamuru kalın ve içi azdı. Sigara börekli ise standarttı.
 Eşimin tercihi olan mantar soslu bonfile, firik pilavı ve elma dilimi patates ile servis edildi. Orta pişmiş istediğimiz bonfile, istediğimiz gibi geldi. Dömiglass sos kıvamındaydı. Mantarlar ideal oranda pişmişti. Genel olarak başarılıydı.
Benim tercihim olan Cafe des Cafes Tagliatelle, ince kesilmiş bonfile dilimleri, kurutulmuş domates, cajun baharatı, dolmalık fıstık ve dömiglass sos ile hazırlanmıştı. Ortaya çıkan lezzet başarılıydı. Domates ve roka ile servis edilen Tagliatelle başarılıydı.
.
Tunalı’nın kalabalığından veya soğuktan (sıcaktan) kaçmak, biraz soluklanıp bir kahve içmek için iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
.
Adres: Tunalı Hilmi Cd. No:83/A Kavaklıdere – Ankara
Tel: 312. 428 01 76