Tags

, , , ,

> Değerli Dostlar,

Yeni yılın ilk yazısı, blogumu okuyup yorum yazan Ümit Bey’in tavsiye ettiği Pehlivan Kebap Salonu üzerine olacak.

Pehlivan Kebap, Menekşe Pasajı’nın en alt katında yer alıyor. Pasajın iki kapısı var. Biri Menekşe Sokak’tan diğeri Sümer Sokak’tan. Ben Menekşe Sokak girişinden girdim diğer başa kadar yürüdüm. Sümer Sokak tarafından girip alt kata inerseniz hemen karşınıza çıkacaktır.

Oldukça salaş bir mekan olduğunu söyleyebilirim. Tam bir esnaf lokantası. İçeride dört kişilik 6 adet masa, kapı önünde de 2 adet masa mevcut. Herşeye bir garson, bir komi yetişiyor. Mutfak bölümü oldukça küçük. O kısımda da iki usta çalışıyor. Açık mutfak herşeyi görüyorsunuz. Patron Kadir Bey kasada duruyor ve bir yandan telefonla gelen siparişleri alıyor.
Döner resimde de görüldüğü üzere et döner, kesinlikle kıyma yok. En üste ve aralarda ise kuyruk yağı var. Et dana eti. Alt resimde şişe geçirilmiş inegöl köftelerini görüyorsunuz. Önce pişirilip sonra şişe takılıyor. Bir şişte 5 adet var. O da yarım porsiyona tekabül ediyor.
Ben önce yarım porsiyon döner ve soğansız piyaz istedim. Biliyorum soğansız piyaz pek birşeye benzemez ama ne yapayım öyle gerekti. Masaya piyaz, döner ve mangalda ısıtılmış yarım ekmek eş zamanlı geldi.
Piyaz güzeldi. Yumurtasız piyaz düşünemiyorum. O nedenle sunumlarını beğendim. Lezzeti güzeldi. Sirkesi karardı. Ben biraz bol yağlı severim. Yağ ilave ettirdim.
Döner çok güzel pişmişti. Tuzu, tadı, yağı kıvamındaydı. Kadir Bey’e neden döneri kömür ateşinde yapmadıklarını sordum. Kendisi, döneri eskiden kömür ateşinde yaptıklarını, kömür ateşinde yapınca kömür bitene kadar döneri bitirmeleri gerektiğini söyledi. “Eskiden müşteri bizi beklerdi, şimdi biz müşteriyi bekliyoruz.” diye ilave etti.
Dönerin ardından yarım porsiyon inegöl köfte istedim. Şişe takılı 5 adet köfte hemen tabağıma bırakıldı. Köftelerin her tarafı eşit oranda pişmişti. Lezzeti güzeldi. Uzun zamandır bu kadar başarılı inegöl köfte yememiştim.
Yemek üzerine çay ikramları var. Benim vaktim olmadığı için çay içmedim. Toplam 12 TL. hesap ödedim.
Kadir Bey ile yaptığımız sohbet sırasında 50 yıldır bu iş içinde olduklarını, Pehlivan Kebap Salonu’nun tam 28 yıldır içinde bulunduğumuz dükkanda hizmet verdiğini öğrendim. Ben tam öğlen vakti oradaydım ve bütün masalar doldu. Gelenlerin bir çoğu orta ve ileri yaşlı kişilerdi. Yine Kadir Bey’den öğrendiğime göre yirmi yıllık müşterileri varmış.
.
Ben lezzet olarak döneri ve inegöl köfteyi beğendim. Sizlere da tavsiye ederim.
.
Adres: İzmir Cd. Sümer Sk. Menekşe Pasajı No: 5/41 Kızılay – Ankara
Tel: 312. 229 72 11