Tags

, , , ,

>

2010 yılının son yazısında sizlere Hüsrev Lokantalarından bahsedeceğim. 2000 yılının Mart ayında Ankara’da hizmete başlayan ve tam 10 yıldır Ankaralılara hizmet veren bu mekana gidip yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Mekanın içi oldukça geniş. Mutfak açık mutfak ve mutfağın hemen yanında salata ve zeytinyağlı barı mevcut. İçerisi oldukça aydınlık. Dekor sade.
 Biz etli kurufasulye, pirinç pilavı, karalahana sarması ve turşu sipariş ettik.
Kurufasulye, Erzurum İspir’den gelmiş. Yemek bana fazla salçalı ve tatlı geldi. Salçası biraz daha az olsaydı çok daha güzel olabilirdi. Tatlılığı fasulyenin cinsinden kaynaklanıyor. Tatlı ve bol salçalı olunca beklenen lezzetin dışına çıkılmış. Kurufasulye helmelenmişti ama tam benim istediğim kıvamda değildi. Ben daha çok dermason fasulye seviyorum. Daha güzel helme veriyor, daha iri bir fasulye ve bana daha lezzetli geliyor. Ayrıca mönüde etli kurufasulye yazıyordu ama içinden zar büyüklüğünde 3 adet et parçası çıktı. Zaten resimde de et görülmüyor.
 Pilav sarı renkliydi. Rengini Vakfıkebir Tereyağı’ndan almıştı. Tane taneydi. Lezzeti iyiydi, yerken yoğun bir tereyağı tadı geliyordu. Belki biraz daha az yağlı olabilirdi.
 Karalahana sarması bende hayal kırıklığı yarattı. Et ve pirinç oranı iyi ayarlanmamıştı ve etin rengi kırmızıydı. Muhtemelen etin cinsinden kaynaklanıyordu. Karalahana sarmasını yiyemedik. Turşuya gelince ev yapımı lezzetinden uzaktı.
 Kapanışı sütlaç ile yaptık. Sütlaç güzeldi. Kıvamı iyiydi.
Kurufasulye 9 TL., Pirinç pilavı 4 TL., Karalahana sarması 6 TL. Fırın sütlaç 4,5 TL.
Bir defa gidip denenebilir.
.
Adres Şube: Osmanlı Caddesi no:27/A Balgat – Ankara
Tel: 312. 284 73 73
Faks: 312. 285 79 57
* İstanbul’da Gayrettepe ve Çapa’da iki şubesi ve Rize Çayeli’nde merkezleri bulunuyor.