Tags

, ,

> Kahire’deki ikinci günümüzün öğle yemeğini La Cuisine Restaurant’ta aldık. Burası Kahire’nin dışında Piramitlerin olduğu Giza bölgesinde yer alan bir restaurant.

İki katlı, içi oldukça geniş ve temiz bir işletme. Biz yoldayken önceden restauranta haber verildiği için yerimiz ayrılmış ve yemekler servise hazır durumdayken içeriye girdik.
Nohut salatası, tahin, limon turşusu, yoğurt, zeytinyağlı biber ve kabak dolması, salatalık, domates ve mercimek salatasından oluşan bölümdeki yiyecekler taze ve lezzetliydi. Limon turşusu değişikti ama ben beğenmedim, çok açımsı ve buruk bir tadı vardı. Nohut salatası iyiydi. Zeytinyağlı dolmaların içi yapış yapıştı pek hoşuma gitmedi.
İki çeşit çorba sunulmuştu ayrıca patlıcan oturtma, pilav, makarna, tavuk, köfte, haşlanmış sebze ve fırınlanmış kabak vardı. Fırınlanmış kabak oldukça güzeldi. Haşlanıp püre haline getirilmiş kabak daha sonra fırınlanmış. Tatlı bir tadı olmasına rağmen yemeklerle uyumu güzeldi.
Tatlı köşesinde farklı hazırlanmış jöleler, portakal dilimleri ve basbousa (asbusa veya basboosah) vardı.
Basbousa şerbetle ıslatılıp tatlı olarak hazırlanan ve porsiyon olarak servis edilen Mısır’a özgü bir kek. Farklı tarifleri mevcut olsa da temelde ana malzemesi irmik. En basit haliyle hazırlanışını anlatmak gerekirse irmik, şeker, kabartma tozu, yağ ve yoğurt karıştırılış kek gibi pişiriliyor, ardından şerbet hazırlanıp üzerine dökülüp servis ediliyor. İrmikten dolayı sert ve gözenekli bir dokusu var dolayısıyla üzerine şerbet dökülünce dağılmıyor. Yerken kıyır kıyır oluyor.
.
Yemekler lezzet olarak iyiydi. Mutfağı temizdi. Turların o bölgede anlaşmalı olduğu Gohar Group’a bağlı La Cuisine Restaurant Kahire’de gidilebilecek restaurantlar içinde iyi bir alternatif olarak düşünülebilir.
.
Adres: El-Maryoutaia Road Front of Slag Hotel – Giza
Tel: 385 6666